Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dialog social
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dialog social

O unitate cu mai mult de 21 de angajati are obligatia de a intocmi contract colectiv de munca?
Nu a avut si nici nu are obligatia de a incheia contract colectiv de munca.
Are obligatia de a incepe negocierea unui contract colectiv de munca.
Nu ma intrebati de ce sunt obligate sa inceapa negocierea daca nu-s obligate sa incheie contract colectiv.
ada_73 a scris:

O unitate cu mai mult de 21 de angajati are obligatia de a intocmi contract colectiv de munca?

Are numai obligatia de a negocia prevederile contractului colectiv de munca ....
Nu inteleg... Cum poate cineva sa fie obligat sa inceapa ''ceva'' ce nu este obligat sa finalizeze...
Multumesc oricum.
Potrivit art. 229 alin. 2 din Legea nr. 53/2003R Codul Muncii si art. 129 alin. 1 din Legea 62/2011 a dialogului social - Negocierea colectivă la nivel de unitate este obligatorie, cu excepţia cazului în care angajatorul are încadraţi mai puţin de 21 de salariaţi., refuzul angajatorului de a incepe negocierea constituind contraventie.
ada_73 a scris:

Nu inteleg... Cum poate cineva sa fie obligat sa inceapa ''ceva'' ce nu este obligat sa finalizeze...
Multumesc oricum.

Simplu ... negocierea se poate termina fie cu incheierea unui c.c.m. , fie cu neincheierea acestuia ... nu intotdeauna partiel se inteleg asupra clauzelor care se pot insera intr-un act juridic ...