avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna ziua. Intr-o firma privata cine este responsabil de Contractul colectiv de munca, sa ii faca modificarile si sa il inregistreze la termenele stabilite?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:58, 13 Noiembrie 2018
Cine are in fisa postului aceste atributii ...
Daca firma are 20 de angajati, mai este nevoie de incheierea CCM?
Obligativitatea incheierii c.c.m. nu este prevazuta de niciun act normativ , indiferent daca anagjatorul are sau nu peste 20 de salariati.

Legea prevede obligativitatea initierii negocierii colective.
Obligativitatea incheierii c.c.m. nu este prevazuta de niciun act normativ , indiferent daca anagjatorul are sau nu peste 20 de salariati.

Legea prevede obligativitatea initierii negocierii colective.
Conform art.129 din Legea 62/2011 negocierea colectiva este obligatorie la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care unitatea are mai putin de 21 de angajati. S-a modificat ceva sau nu inteleg eu ceva?

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca andad andad Buna ziua! Am si eu cateva intrebari: 1.Daca exista un Regulament Intern (firma are 40 salariati), este obligatoriu un Contract Colectiv de Munca? 2. ... (vezi toată discuția)
Obligativitatea incheierii ccm la nivel de unitate lupuvioleta1 lupuvioleta1 Buna ziua , ma intereseaza sa stiu daca mai este obligatoriu sa se incheie contractul colectiv de munca pentru anul 2013 la nivel de unitate . Suntem o ... (vezi toată discuția)
Coeficienti de ierarhizare Nonamenonumber Nonamenonumber Daca acesti coeficienti de ierarhizare nu mai exista la nivel national, dar in contractul colectiv de munca la nivel de unitate sunt mentionati, este ... (vezi toată discuția)