Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Buna ziua. Intr-o firma privata cine este responsabil de Contractul colectiv de munca, sa ii faca modificarile si sa il inregistreze la termenele stabilite?
Cine are in fisa postului aceste atributii ...
Daca firma are 20 de angajati, mai este nevoie de incheierea CCM?
Obligativitatea incheierii c.c.m. nu este prevazuta de niciun act normativ , indiferent daca anagjatorul are sau nu peste 20 de salariati.

Legea prevede obligativitatea initierii negocierii colective.
Obligativitatea incheierii c.c.m. nu este prevazuta de niciun act normativ , indiferent daca anagjatorul are sau nu peste 20 de salariati.

Legea prevede obligativitatea initierii negocierii colective.
Conform art.129 din Legea 62/2011 negocierea colectiva este obligatorie la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care unitatea are mai putin de 21 de angajati. S-a modificat ceva sau nu inteleg eu ceva?