Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale ACTE INFIINTARE GRADINITA PRIVATA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

ACTE INFIINTARE GRADINITA PRIVATA

Buna ziua!

As dori sa stiu ce acte imi trebuiesc (prin asta inteleg inclusiv avize, conditii speciale legale, etc) ca sa infiintez o gradinita privata. De asemenea as dori sa stiu unde anume ma pot interesa de acreditare si de altele care au legatura cu infiintarea unei gradinite private.

Va multumesc anticipat!
Inregistrarea societatii o faceti la Registrul Comertului

avizele si autorizatiile le luati de la Ministerul Invatamantului
Multumesc mult de raspuns!
Problema mea este ca cineva mi-a spus ca pentru a putea deschide o gradinita privata ar trebui sa am o fundatie sau o organizatie non-profit. Este adevarat? Fara o astfel de forma juridica (adica doar cu un srl) nu pot deschide o gradinita?
Multumesc!
eu zic ca nu poti infiinta o gradinita decat sub o asociatie/fundatie non-profit

temei legal: Legea invatamantului nr 84/1995 republicata:

CAPITOLUL XI
Învăţământul particular

Art. 103. - (1) Învăţământul particular constituie o alternativă la învăţământul de stat sau îl completează.

(2) Instituţiile şi unităţile de învăţământ particular acreditate fac parte din sistemul naţional de învăţământ şi educaţie şi se supun dispoziţiilor prezentei legi.

(3) Instituţiile şi unităţile de învăţământ particular dispun de autonomie organizatorică şi funcţională în concordanţă cu reglementările legale referitoare la organizarea şi funcţionarea sistemului de învăţământ.

(4) Instituţiile şi unităţile de învăţământ particular acreditate pot fi sprijinite de stat.

Art. 104. - Învăţământul particular funcţionează potrivit legii, dacă:
a) este organizat şi funcţionează pe principiul nonprofit;
b) este organizat pe principii nediscriminatorii şi respinge ideile, curentele şi atitudinile antidemocratice, xenofobe, şovine şi rasiste;
c) respectă standardele naţionale.

din cate stiu eu, nu pot indica acum temeiul legal, dar in proportie de 99% de pot infiinta gradinite pe societate comerciala

eu am infiintat

a fost o perioada cand nu se putea, dar acum se poate
cine ma poate lamuri si pe mine mai mult pe acest subiect.