Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ASOCIATII DE PROPRIETARI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ASOCIATII DE PROPRIETARI

la un bloc de locuinte sociale in proprietatea primariei, in prezent de administrarea acestuia se ocupa asociatia de locatari constituita in 1997.
In conformitate cu art. cu art .104, din legea 196/2018 - asociatiile de locatari au obligatia sa se organizeze in asociatii de proprietari.Asociatia de locatari constituita de chiriasi ,mai poate funcționa in prezent ca persoana juridica, fara scop lucrati si sa administreze condominiul respectiv, sa incheie contracte cu furnizori?
Legea nr 196/2018 prevede dispozitii aplocibile strict asociatiilor de proprietari,or dv afirmati ca sunteti constituiti in asociatie de locatari
ART. 23
Asociațiile de chiriași se constituie și se organizează în conformitate cu prevederile Ordonanței Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociații și fundații, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 246/2005, cu modificările și completările ulterioare.
asociațiile de locatari in ce baza isi mai desfasoara activitatea?Ele nu mai fac obictul legii 196/2018?
legea are un capitol dedicat asociatiilor de chiriasi. Da, asociatia de locatari care este o asociere a unor chiriasi, va functiona absolut legal cu noua lege 196/2018
L196/2018 PREVEDE CA ASOCIATIILE DE CHIRIASI se constituie cf OG 4/2000