Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... O țeavă a coloanei de apă s-a defectat la noi în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

O țeavă a coloanei de apă s-a defectat la noi în baie și au fost inundați vecinii de dedesubt. Sunt obligată să plătesc integral zugrăvitul lor?

Bună ziua, locuim la et 3 din 4 si zilele trecute s-a desfăcut o țeavă în coloană de apa, la noi la baie. A curs apa si a pătat tavanul din baie la vecinii de la etajele inferioare. Am chemat urgent un instalator si a reparat. Azi a venit vecina de la parter sa imi spuna ca i-a rămas urât în baie si trebuie sa isi zugraveasca, având pretenția că eu sa plătesc pt lucrare. E corect asa? Sunt dispusă să contribui cu o sumă de bani, dar nu sa suport toata cheltuiala, dat fiind că nu am fost de vina cu nimic. Cum se poate proceda?
Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri
Manuela Rășină, administrator
Daca avaria sa produs pe partea de instalatie ce va apartine atunci trebuie sa platiti stricaciunile cauzate de apa vecinilor afectati.
Nu doriti...se poate adresa instantei, castiga si atunci platiti mult mai mult ( avocat parte vatamata, eventuale expertize...).
Si da, este vina dvs. ca nu ati verificat acel racord periodic si a ajuns pana la sparea in care sa desprins si a cauzat inundatia
Ionut.ion, utilizator
Adică eu sa chem periodic un instalator sa verifice instalația și toate cele? As fi curioasă cata lume face acest lucru....sincer. Oricum am plătit si instalatorului care a reparat țeavă. si nu a fost inundație, am fost la vecina respectiva în baie; tavanul era ud pe o suprafață de aprox 1 m patrat. Azi cica s-a mai deteriorat.
As dori totusi sa raspunda un specialist.
Mulțumesc

Ionut.ion a scris:

Daca avaria sa produs pe partea de instalatie ce va apartine atunci trebuie sa platiti stricaciunile cauzate de apa vecinilor afectati.
Nu doriti...se poate adresa instantei, castiga si atunci platiti mult mai mult ( avocat parte vatamata, eventuale expertize...).
Si da, este vina dvs. ca nu ati verificat acel racord periodic si a ajuns pana la sparea in care sa desprins si a cauzat inundatia

In rimpul liber execut si diferite lucrari de instalatii dar nu asta este problema...
Ideea este ca o imbinare prin lipire, sudura, filet nu cedeaza imediat daca este verificata periodic ( adica verificat daca a ruginit, pierde apa-pica...).
Asteptati totusi sfatul unui specialist...
Zi frumoasa !
Ionut.ion, utilizator
Prin specialist nu m-am referit la instalator, ci la cineva care cunoaște legile si îmi poate spune în ce măsură sunt obligată să îi zugrăvesc baia vecinei. Doamna pare foarte fermă pe poziții, chiar dacă vede că avem 2 copii mici sub 2 ani.....

Ionut.ion a scris:

In rimpul liber execut si diferite lucrari de instalatii dar nu asta este problema...
Ideea este ca o imbinare prin lipire, sudura, filet nu cedeaza imediat daca este verificata periodic ( adica verificat daca a ruginit, pierde apa-pica...).
Asteptati totusi sfatul unui specialist...
Zi frumoasa !

M-am prins*
ART. 30 din legea 196/2018-banuiesc ca exista asociatie de proprietari, nu?
(5) Daca proprietarul unei locuinte ori al unui spatiu cu alta destinatie provoaca daune oricarei parti din proprietatea comuna sau din proprietatea individuala a altui proprietar din condominiu, respectivul proprietar are obligatia sa repare stricaciunile sau sa suporte cheltuielile pentru lucrarile de reparatii.
Daca nu gasiti...se aplica prevederile din Codul civil si tot acolo se ajunge...
Ati facut constatarea pagubelor?
Ionut.ion, utilizator