Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pensia de urmas
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pensia de urmas

Buna ziua !
Tatal meu a decedat de curind. Mama are dreptul la pensie de urmas ? Daca da, in cite procente ? Sau poate opta pentru pensia integrala mai mare (respectiv a tatalui meu) ? Mentionez ca aveau peste 25 de ani de casnicie.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Pensia de urmaș va fi în procent de 50% din cât ar fi avut soțul decedat în prezent.

Poate alege între:
- pensia ei de limita de vârstă.
- pensia de urmaș de 50%.