Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical sarcina si lauzie

Buna ziua, am.o intrebare, daca am.nascut pe 7 octombrie anul acesta si am intrat in prenatal pe 9 august , pana pe ce data mai am din concediu ,ca sa stiu cand depun dosarul de indemnizatie. Astept raspuns.
Sunteti obligata sa stati cel putin 42 de zile in concediul postnatal si apoi puteti depune actele pentru indemnizatie.
Adica dupa data de 7 inca 42 de zile. Mai am pana pe 18 noiembrie sa inteleg? Va multumesc
Da, daca atunci se termina cele 42 de zile.
Dupa asta aveti 60 de zile pentru a depune actele pentru a primi indemnizatia incepand cu ziua urmatoare terminari celor 42 de zile.
Dar puteti alege sa terminati toate cele 126 de zile de concediu maternal, daca doriti asta.
Ati avut vreo 58 de zile de concediu prenatal si mai puteti sta vreo 100 in cel postnatal si apoi depune actele pentru indemnizatie.
Discutati cu medicul dvs. cate zile de concediu mai aveti si decidati apoi ce faceti.
Incepand cu data de 7 octombrie numarati 42 de zile , incepand cu ziua urmatoare expirarii acestor zile,puteti depune dosarul pentru indemnizatia CCC.