Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna seara!pe 1.07.2020 voi intra in prenatal...in 13.08.2020 este termenul nasterii.as vrea sa stiu cand trebuie depus dosarul pt indemnizatie?cand se termina cele 126 zile de prenatal sau la 42 zile dupa nastere?nu am primit un raspuns concret de la Primarie si nu mai stiu pe cine sa inteleg.multumesc!
Cele 126 zile incep de la data de 01.07.2020 (cele 42 de zile post natal trebuie sa fie minim, deci dvs va incadrati ).
Stiu ca ma incadrez.ce doresc sa stiu este daca dosarul pt indemnizatie il voi depune in a 127_a zi?
Termenul de depunere a actelor pentru indemnizatia pentru CCC ,in situatia in care indepliniti conditiile prevazute de lege pentru a beneficia de concediu si de indemnizatia de maternitate, este de 60 de zile lucratoare de la data incetarii concediului de maternitate.

Astfel, incepand cu ziua urmatoare celei in care se termina concediul postnatal puteti depune actele.