avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura omisa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura omisa

Am primit o factura cu data de nov. 2013 abia in ianuarie 2014. Am inregistrat-o la luna decembrie 2013 cu data document nov.2013. Am facut rectificativa la 394 pentru noiembrie iar la decl 300 ar trebui sa trec la regularizari taxa dedusa. Aici incepe problema: am firma cu tva la incasare iar factura omisa nu a fost platita in decembrie, deci tva-ul nu a devenit exigibil. In acest caz nu pot trece pe regularizari o taxa care nu e exigibila. Care este solutia? Mentionez ca factura s-a platit in ianuarie 2014.
Cel mai recent răspuns: gflori , utilizator 15:32, 21 Ianuarie 2014
Potrivit normelor de intocmire a D300, Ordin nr. 1790/2012:

Rândul 22 - se înscriu informaţiile din jurnalul de cumpărări*), privind baza de impozitare şi taxa pe valoarea adăugată deductibilă aferentă achiziţiilor din ţară de bunuri şi servicii taxabile cu cota de 24%, altele decât cele înscrise la rândul 25, precum şi baza de impozitare şi taxa aferentă importurilor care nu se încadrează în prevederile art. 157 alin. (4) şi (5) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea intervine în perioada de raportare.


Deci exigibilitatea intervine in ian 2014, atunci cand trebuie si trecuta la rd22. Si daca o inregistrati in noi 2013, in decont la rd 22 tot in ian 2014 o treceati. Nu aveti ce regulariza, intrucat taxa se deduce prin decont 300 de abia in ian 2014.
Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil
Multumesc de raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva import platit in vama-d300, factura livrare cu taxare inversa cetina cetina Buna ziua, Am urmatoarele intrebari: 1. TVA-ul platit in vama pt. un import de marfa din Ucraina, unde anume se evidentiaza in D300? Acest TVA trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Declaratia 300 Doina B Doina B Buna ziua! Cu scuzele de rigoare pt simplitatea intrebarii, nu-mi este clar ce trebuie sa trec la randurile 17.1 sub TOTAL TAXA COLECTATA, respectiv 27.1 ... (vezi toată discuția)
Decont tva Ana M Eliade Ana M Eliade La randul 30 din decontul de TVA trebuie declarat soldul TVA-ului de plata din decontul perioadei fiscale precedente neachitata pana la data depunerii ... (vezi toată discuția)