Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... anulare contract de vanzare cumparare cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

anulare contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager

buna ziua!Bunicii mei i-au vandut mamei mele acum 3 ani o parte din casa in care locuiesc cu clauza de uzufruct viager.bunicul meu a decedat acum 2 ani ,iar unchiul meu a deschis proces de succesiune in urma cu 3 luni chemandu-le in instanta pe mama mea si pe bunica mea.unchiul meu a puso pe mama mea acum un an sa ii semneze o decaratie la notar ca renunta la succesiune iar mama mea i-a semnat.asi vrea sa stiu ce se poate intampla la proces?se anuleaza actul de v-c?influenteaza intr-un fel ca mama a facut acea declaratie ca renunta la succesiune?vreau sa mai spun ca acelasi act de v-c i-au facut si lui dar pe alta parte din casa.casa este impartita in doua sa spun asa.el are inchisa partea lui dar fiind aceeasi cladire.mama are de la medici ca bunicul meu a fost perfect sanatos in momentul cand i-a vandut.a semnat bineinteles contractul si bunica mea(ea ramanand acum cu drept de uzufruct dupa moartea bunicului).suma de bani cu care a fost cumparata casa nu este fictiva aceasta fiind evaluata la momentul respectiv la un pret real.mama a platit toata intretinerea casei (impozit.apa.gaze etc)de cand i s-a facut contractul de v-c.acum unchiul meu poate cere anularea actului?intra casa in masa succesorala desi i-a fost vanduta mamei?
buna ziua!
contractul incheiat de catre bunicii cu mama se bucura de prezumtia de donatie!
este posibil ca prin acest act sa se fi incalcat rezerva sucecsorala a unchiului.
ioana_cristea a scris:

buna ziua!
contractul incheiat de catre bunicii cu mama se bucura de prezumtia de donatie!
este posibil ca prin acest act sa se fi incalcat rezerva sucecsorala a unchiului.

daca se va constata ca a fost incalcata rezerva succesorala a unchiului se va anula si actul de vanzare cumparare?sau imobilul va intra in masa succesorala si mama pt ca a renuntat la dreptul de succesiune va pierde tot?
buna ziua!
daca se admite reductiunea liberalitatii atunci aceasta se poate desfiinta total sau partial. .
mama dvs renuntand la succesiune nu a procedat foarte ok.
Revin cu detalii.Pana acum a fost citat si tatal meu in mai multe locuri deoarece este trecut si el in c-v.El nu s-a prezentat chiar daca a primit citatie.Acum unchiul a contestat c-v pe motiv ca bunicul nu era in deplinatatea facultatilor mintale,a avut atac cerebral,avea 2 degete de la mana amputate,avea 100 kg,nu putea sa se deplaseze...a cerut examen grafologic si au contestat si semnatura.Mama mea are acte de la medici facute inainte sa semneze ca era in deplinatatea facultatilor mintale sau cum se face iar semnatura nu a fost falsificata.Au chemat-o ca martora pe notara.Avocatul mamei spune ca va trebui sa cheme si ea ca martor pe notara ,secretara de la notariat si cine a mai fost cand s-a semnat contractul.Pe bunic l-au deplasat cu masina,a fost odata cu ele cand s-a semnat actele ,deci nu s-a dus singur s-au ceva de genu.Acum ce imi puteti spune? Se poate anula asa usor actul chiar daca este in regula cu semnatura si certificatul medico legal?De ce nu a cerut reductiunea liberalitatii ?
buna ziua acum 2 ani am cumparat un apart. de la o batrana prin agentie imobiliara am facut antecontract iar la 3 zile contract de vc. la notariat batrana avand la momentul contractului de vc. si actul de la I.M.L. precum caci este in facultatile mintale ,apart. lam cumparat prin agentia imobiliara agentia avand un contract de intermediere cu batrana pentru ca vrea sai vanda casa , de la o luna de la incheierea actului de vc. batrana a dat in judecata pe cineva care spune ea ca acela ar fi puso sa vanda cele 2 apartamente iar noi am fost citati ca martori la jud sect5 iar dupa aceia la fond nea fost contractele anulate mie si celeilalte familii care au si ei celalalt apart de la batrana pe motivul caci la incheiere contractului de vc. nu am luat la cunostinta ce cheltuieli are apart la intretinere lumina cablu etc. la apel am adus toate chitantele cu care sa facut dovada caci la incheierea contractului de vc. au fost achitate toate datoriile asta fiind scris si in contractul de vc. iar acum suntem la recurs si nea gasit un alt motiv la motivele de apel declarand batrana ca ea nu ar fi fost prezenta la notariat la inchierea actului de vc. si caci nu a semnat ea contractul de vc. in fata notarului nu mai vrea sa recunoasca zice caci ea nu a fost prezenta la notariat la semnarea contractului si pe baza aceasta instanta vrea sa mi anuleze actul va rog ce ma sfauiti sa fac acum am recursul sfatuitima ce sa fac va roggggggggg