Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... un angajat contractual poate ocupa temporar functia de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

un angajat contractual poate ocupa temporar functia de secretar de comuna?

Daca sunt angajat cu contract de munca- nu funcţionar public - pot ocupa pe perioada determinata, pana la organizarea concursului, functia de secretar de comuna. Mentionez ca am 2 ani vechime si masterat. Lucrez in aceeasi unitate ca consilier juridic.
Buna ziua !
Avand in vedere prevederile legii 215 din 2001 actualizata si republicata,Cap.X "Secretarii unitatilor administrativ-teritoriale" art. 116, puteti ocupa aceasta functie respectand si conditiile acestui articol :
" (1) Fiecare unitate administrativ-teritoriala si subdiviziune administrativ-teritoriala a municipiilor are un secretar salarizat din bugetul local. Secretarul comunei, orasului, municipiului, judetului si al subdiviziunii administrativ-teritoriale a municipiilor este functionar public de conducere, cu studii superioare juridice sau administrative. Secretarul se bucura de stabilitate in functie.
(1^1) Perioada in care persoana cu studii superioare juridice ocupa functia de secretar, precum si functii de conducere din aparatul propriu de specialitate al unitatii administrativ-teritoriale/subdiviziunii administrativ-teritoriale constituie vechime in specialitate.
Alin. (1^1) al art. 116 a fost introdus de articolul unic din LEGEA nr. 131 din 24 iunie 2008, publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 485 din 30 iunie 2008.

(2) Secretarul unitatii administrativ-teritoriale nu poate fi membru al unui partid politic, sub sanctiunea destituirii din functie.
(3) Secretarul unitatii administrativ-teritoriale nu poate fi sot, sotie sau ruda de gradul intai cu primarul sau cu viceprimarul, respectiv cu presedintele sau vicepresedintele consiliului judetean, sub sanctiunea eliberarii din functie.
(4) Recrutarea, numirea, suspendarea, modificarea, incetarea raporturilor de serviciu si regimul disciplinar ale secretarului unitatii administrativ-teritoriale se fac in conformitate cu prevederile legislatiei privind functia publica si functionarii publici."
Cu stima !
Legea 215/2001 reprezinta legea-cadru a administratiei publice locale. Legea speciala este 188/1999, care prevede la art 92 :
(1) Exercitarea cu caracter temporar a unei functii publice de conducere se realizeaza prin promovarea temporara a unui functionar public care indeplineste conditiile specifice pentru ocuparea acestei functii publice si care nu are in cazierul administrativ sanctiuni disciplinare neradiate in conditiile prezentei legi.
(2) Daca functia publica este vacanta, masura prevazuta la alin. (1) se dispune de catre persoana care are competenta numirii in functia publica, pe o perioada de maximum 6 luni intr-un an calendaristic, astfel:
a) cu avizul Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, pentru functiile din cadrul autoritatilor si institutiilor publice din administratia publica centrala;
b) cu obligatia instiintarii inainte cu cel putin 10 zile a Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, pentru functiile publice din cadrul autoritatilor si institutiilor publice din administratia publica locala. In situatia in care Agentia Nationala a Functionarilor Publici constata ca nu sunt indeplinite conditiile legale privind exercitarea cu caracter temporar a unei functii publice de conducere, dispune neefectuarea masurii sau, dupa caz, incetarea acesteia.
(3) In mod exceptional, perioada prevazuta la alin. (2) poate fi prelungita cu maximum 3 luni, cu avizul Agentiei Nationale a Functionarilor Publici, daca autoritatea sau institutia publica a organizat concurs de recrutare sau promovare si functia publica nu a fost ocupata, in conditiile legii.
(4) Daca functia publica este temporar vacanta, masura prevazuta la alin. (1) se dispune de catre persoana care are competenta numirii in functia publica, pana la data incetarii suspendarii din functia publica, a detasarii titularului functiei publice sau, dupa caz, a radierii din cazierul administrativ al titularului functiei publice a sanctiunii disciplinare prevazute la art. 77 alin. (3) lit. d).
(5) Daca salariul corespunzator functiei publice pe care o exercita cu caracter temporar este mai mare, functionarul public are dreptul la acest salariu.
Deci, daca secretarul comunei este funcionar public, il poate inlocui doar un functionar public, altfel ANFP-ul nu emite avizul si cazierul administrativ, iar prefectura nu va accepta dispozitia de promovare temporara.
Buna ziua !
D- ra " Kyandra", cititi art.III din OUG 90/ 2009, pentru ca dezinformati.Cititi aici :
"Art. III
(1) In situatia in care functia publica de conducere de secretar al comunei este vacanta sau temporar vacanta si in cadrul autoritatii sau institutiei publice nu exista persoane care indeplinesc conditiile prevazute la art. V alin. (1) din Legea nr. 251/2006, astfel cum a fost modificata prin prezenta ordonanta de urgenta, si la art. 57 alin. (6) lit. a) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, functia poate fi exercitata cu caracter temporar si de persoane care nu indeplinesc ambele sau niciuna dintre aceste conditii, cu aplicarea corespunzatoare a prevederilor art. 92 alin. (2) lit. b), alin. (3), (4) si (5) din Legea nr. 188/1999, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Prevederile art. IV alin. (1) si (3) se aplica in mod corespunzator."
Eu am specificat legea cadru actualizata pana la aceasta data , asa cum este afisata pe LEGIS STUDIO, avand in vedere si celelalte prevederi. De altfel am si specificat necesitatea indeplinirii celorlalte conditii.
Interventie moderator

@zahariamarius

Va rog sa va editati mesajul, un simplu "nu sunt de acord" este suficient.
In alta ordine de idei, cititi ultima fraza scrisa de Kyandra pentru ca mie imi pare ca n-ati facut-o. Sau cel putin asta rezulta din trimiterea pe care o faceti la prevederile OUG nr. 90/2009.
Va multumesc!

Gabriela Pintea
zahariamarius a scris:

Buna ziua !
D- ra " Kyandra", cititi art.III din OUG 90/ 2009, pentru ca dezinformati.Cititi aici :
"Art. III
(1) In situatia in care functia publica de conducere de secretar al comunei este vacanta sau temporar vacanta si in cadrul autoritatii sau institutiei publice nu exista persoane care indeplinesc conditiile prevazute la art. V alin. (1) din Legea nr. 251/2006, astfel cum a fost modificata prin prezenta ordonanta de urgenta, si la art. 57 alin. (6) lit. a) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul functionarilor publici, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, functia poate fi exercitata cu caracter temporar si de persoane care nu indeplinesc ambele sau niciuna dintre aceste conditii, cu aplicarea corespunzatoare a prevederilor art. 92 alin. (2) lit. b), alin. (3), (4) si (5) din Legea nr. 188/1999, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) Prevederile art. IV alin. (1) si (3) se aplica in mod corespunzator."
Eu am specificat legea cadru actualizata pana la aceasta data , asa cum este afisata pe LEGIS STUDIO, avand in vedere si celelalte prevederi. De altfel am si specificat necesitatea indeplinirii celorlalte conditii.

legea nr. 251/2006
"ART. V
(1) Secretarii de comune care, la data intrării în vigoare a prezentei legi, nu au studii superioare juridice sau administrative îşi pot păstra funcţia publică, cu obligaţia ca până la data de 31 decembrie 2010 să îndeplinească condiţia de a avea studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă, respectiv studii superioare de lungă durată, absolvite cu diplomă de licenţă sau echivalentă, în specialitatea juridică sau administrativă, sub sancţiunea eliberării din funcţia publică."
Deci... derogarile prevazute in O.U.G. nr.90/2009, se refera la conditiile de studii si vechime in specialitate al functionarului public desemnat pentru ocuparea temporara a acestei functii, si nicidecum un functionar contractual. Ceea ce afirm io aici, e traducerea a ceea ce au postat ceilalti participanti, cu citari din legislatie.:)