Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract uzufruct viager

Buna seara, va rog frumos, dacă mă puteți ajuta pentru o situație care privește întocmirea unui contract cu clauza de întreținere pentru o doamna de 85 ani care este diagnosticata cu Alzheimer și alte probleme de sănătate, care nu ii mai permit sa se îngrijeasca singura. Doamna nu are soț sau descendenți direcți care sa se ocupe de îngrijirea ei. Are însă un nepot de frate cu care are o relație apropiată. In prezent nu se mai poate descurca singura, are ameteli, nu poate ieși din casă (locuiește singura). Doamna dorește să îi facă un contract cu clauza de întreținere acestui nepot, însă înțeleg că legea nu permite întocmirea unui contract în cazul ei. Ce ar putea face in această situație? Se poate apela la curatela? Va mulțumesc!
Dacă starea de sănătate mintală nu este degradată complet, cu un certificat medico legal psihiatric care să ateste că persoana încă are discernământ, boala fiind în faza incipientă și ca poate semna în mod valabil un contract, puteti încheia întreținerea direct cu dânsa.
Buna seara,
În afară de cazurile prevăzute de lege, instanţa de tutelă poate institui curatela:
a) dacă, din cauza bătrâneţii, a bolii sau a unei infirmităţi fizice, o persoană, deşi capabilă, nu poate, personal, să îşi administreze bunurile sau să îşi apere interesele în condiţii corespunzătoare şi, din motive temeinice, nu îşi poate numi un reprezentant sau un administrator;
b) dacă, din cauza bolii sau din alte motive, o persoană, deşi capabilă, nu poate, nici personal, nici prin reprezentant, să ia măsurile necesare în cazuri a căror rezolvare nu suferă amânare.

Alexandra88m a scris:

Buna seara, va rog frumos, dacă mă puteți ajuta pentru o situație care privește întocmirea unui contract cu clauza de întreținere pentru o doamna de 85 ani care este diagnosticata cu Alzheimer și alte probleme de sănătate, care nu ii mai permit sa se îngrijeasca singura. Doamna nu are soț sau descendenți direcți care sa se ocupe de îngrijirea ei. Are însă un nepot de frate cu care are o relație apropiată. In prezent nu se mai poate descurca singura, are ameteli, nu poate ieși din casă (locuiește singura). Doamna dorește să îi facă un contract cu clauza de întreținere acestui nepot, însă înțeleg că legea nu permite întocmirea unui contract în cazul ei. Ce ar putea face in această situație? Se poate apela la curatela? Va mulțumesc!

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Doamna pare destul de lucidă, știe când are programari la doctor, ce medicamente trebuie sa ia, poarta conversații..

Dar exista totuși posibilitatea să se stabileasca la IML că are discernământ, chiar daca are Alzheimer?

Mulțumesc,

raluk0207 a scris:

Dacă starea de sănătate mintală nu este degradată complet, cu un certificat medico legal psihiatric care să ateste că persoana încă are discernământ, boala fiind în faza incipientă și ca poate semna în mod valabil un contract, puteti încheia întreținerea direct cu dânsa.

Și care este procedura pt curatela? Este necesara o adeverință de la IML? Trebuie apelat la un avocat sau direct la autoritatea de tutelă?

Mulțumesc,

Cristinel Horeanu a scris:

Buna seara,
În afară de cazurile prevăzute de lege, instanţa de tutelă poate institui curatela:
a) dacă, din cauza bătrâneţii, a bolii sau a unei infirmităţi fizice, o persoană, deşi capabilă, nu poate, personal, să îşi administreze bunurile sau să îşi apere interesele în condiţii corespunzătoare şi, din motive temeinice, nu îşi poate numi un reprezentant sau un administrator;
b) dacă, din cauza bolii sau din alte motive, o persoană, deşi capabilă, nu poate, nici personal, nici prin reprezentant, să ia măsurile necesare în cazuri a căror rezolvare nu suferă amânare.

Alexandra88m a scris:

Doamna pare destul de lucidă, știe când are programari la doctor, ce medicamente trebuie sa ia, poarta conversații..

Dar exista totuși posibilitatea să se stabileasca la IML că are discernământ, chiar daca are Alzheimer?

Mulțumesc,

raluk0207 a scris:

Dacă starea de sănătate mintală nu este degradată complet, cu un certificat medico legal psihiatric care să ateste că persoana încă are discernământ, boala fiind în faza incipientă și ca poate semna în mod valabil un contract, puteti încheia întreținerea direct cu dânsa.

Da, dar asta înseamnă să vă programați in viitorul foarte apropiat.