Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Grad de rudenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Grad de rudenie

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care este gradul de rudenie intre mine si tatal vitreg, mama fiind casatorita legal cu tatal vitreg.
Multumesc,
Tatal vitreg va este afin -ruda prin alianta datorita casatoriei acestuia cu mama dvs. Dvs si mama sunteti rude de gradul I. Cu tatal vitreg aveti o relatie de afinitate,el fiindu-va afin, adica ruda cu dvs prin alianta- casatoria , in acest caz , dintre acesta si mama dvs . In speranta ca v-am fost de folos.
Coana Gina, utilizator
Va multmesc pentru raspuns,
V-am solicitat aceasta informatie deoarece mi sa refuzat la primarie trecerea parcari cu abonament de pe tatal meu vitreg pe mine, motivand ca nu suntem rude de gradul I, (locuiesc la aceasi adresa cu Mama si Tatal vitreg de 30 de ani, buletinul, masina toate sunt trecute pe aceasi adresa)
Cu stima,