Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... grade de rudenie intre cumnati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

grade de rudenie intre cumnati

ce grad de rudenie este intre sotul meu si sotul surorii mele, la fel si intre sotul meu si parintii mei

Este o legatura bazata pe asa zisa afinitate.Afinitatea este legătura dintre un sot si rudele celuilalt sot.
Rudele sotului sunt, în aceeasi linie si acelasi grad, afinii celuilalt sot.
Sotul dumneavoastra cu sotul surorii dumneavoastra sunt rude prin alianta (afini) de gradul 2 fiind vazuti ca frati. Sotul dumneavoastra cu parintii dumneavoastra sunt rude prin alianta de gradul 1, el fiind vazut ca un fiu. Rudenia de afinitate nu produce in general efecte juridice exista insa o serie de exceptii cum ar fi materia nedemnitatii succesorale, a recuzarii judecatorilor, in materia martorilor si altele.
rarespopa a scris:

Sotul dumneavoastra cu sotul surorii dumneavoastra sunt rude prin alianta (afini) de gradul 2 fiind vazuti ca frati. Sotul dumneavoastra cu parintii dumneavoastra sunt rude prin alianta de gradul 1, el fiind vazut ca un fiu. Rudenia de afinitate nu produce in general efecte juridice exista insa o serie de exceptii cum ar fi materia nedemnitatii succesorale, a recuzarii judecatorilor, in materia martorilor si altele.

Iar cele afirmate mai sus trebuie văzute ca fiind o eroare.

:bow:
Subscriu, afinitatea nu este nicio rudenie si nu produce efecte juridice.
Sunt rude prin alianta.
Si subscriu la cele spuse de Andreea lisievici si Themis : legatura dintre acestia nu are nici un efect juridic.