avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... grade de rudenie intre cumnati
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

grade de rudenie intre cumnati

ce grad de rudenie este intre sotul meu si sotul surorii mele, la fel si intre sotul meu si parintii mei
Cel mai recent răspuns: Aris , utilizator 11:54, 21 Septembrie 2011


Este o legatura bazata pe asa zisa afinitate.Afinitatea este legătura dintre un sot si rudele celuilalt sot.
Rudele sotului sunt, în aceeasi linie si acelasi grad, afinii celuilalt sot.
Sotul dumneavoastra cu sotul surorii dumneavoastra sunt rude prin alianta (afini) de gradul 2 fiind vazuti ca frati. Sotul dumneavoastra cu parintii dumneavoastra sunt rude prin alianta de gradul 1, el fiind vazut ca un fiu. Rudenia de afinitate nu produce in general efecte juridice exista insa o serie de exceptii cum ar fi materia nedemnitatii succesorale, a recuzarii judecatorilor, in materia martorilor si altele.
rarespopa a scris:

Sotul dumneavoastra cu sotul surorii dumneavoastra sunt rude prin alianta (afini) de gradul 2 fiind vazuti ca frati. Sotul dumneavoastra cu parintii dumneavoastra sunt rude prin alianta de gradul 1, el fiind vazut ca un fiu. Rudenia de afinitate nu produce in general efecte juridice exista insa o serie de exceptii cum ar fi materia nedemnitatii succesorale, a recuzarii judecatorilor, in materia martorilor si altele.



Iar cele afirmate mai sus trebuie văzute ca fiind o eroare.


:bow:
Subscriu, afinitatea nu este nicio rudenie si nu produce efecte juridice.
Sunt rude prin alianta.
Si subscriu la cele spuse de Andreea lisievici si Themis : legatura dintre acestia nu are nici un efect juridic.

Alte discuții în legătură

Este corecta eliminarea martorului pe motiv de afinitate ? stroe maqrcel stroe maqrcel Am un proces de contestare a unui act de intretinere si martorul principal a fost respins pe motiv de rudenie prin afinitate.Gradul ar fi: eu(nepotul ... (vezi toată discuția)
Afini de gradul ii Emil P Emil P Buna ziua! Va rog sa-mi transmiteti daca eu sunt afin sau ruda pana la gradul II inclusiv cu sotia fratelui sotiei mele. De asemenea ma intereseaza ... (vezi toată discuția)
Grad de rudenie Moldovan Fery Moldovan Fery Soacra mea ce grad de rudenie e cu mine (vezi toată discuția)