avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizia ÎCCJ nr. 51/11.11.2019 cu privire la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizia ÎCCJ nr. 51/11.11.2019 cu privire la salarizarea la nivel maxim

Buna ziua,
Am citit pe www.prolex.ro despre Decizia ÎCCJ nr. 51/11.11.2019 cu privire la salarizarea la nivel maxim a polițiștilor.

ÎCCJ a pronunțat că:
Noțiunea „salariu de bază” se interpretează în sens extensiv, în sensul că se referă și la „salariul funcției de bază” ale polițiștilor.
Cum se interpretează această decizie?

În cadrul instituției unde lucrez există o discrepanță salariala între personalul cu aceeași funcție, studii si grad dar cu gradație diferită. (gradația referindu-se la vechime).

funcție de execuție bibliotecar, studii superioare, grad 1A, gradație 5- 4604 lei
funcție de execuție bibliotecar, studii superioare, grad 1A, gradație 4 - 4389 lei
funcție de execuție bibliotecar, studii superioare, grad 1A, gradație 3 - 3375 lei
Rezulta ca fiecare funcție are un alt salariu de bază? Este CORECT?

Art. 10 din legea 153/2017 privind Salariile de bază și gradațiile nu trebuie să se aplice la toți?

Decizia 51/2019 mă poate ajuta că sa existe un singur salariu de bază pe funcție?
Cel mai recent răspuns: Mihaiii2017 , utilizator 11:13, 3 Decembrie 2019
Poate avea același salariu, dar gradatia difera...

Care este salariul de baza fara gradatie?
in cadrul institutiei, personalul de la RU a afirmat ca nu exista acelasi salariu de baza pentru funcție de execuție bibliotecar, studii superioare, grad 1A.

daca fac un calcul la fiecare salariu expus mai sus scazand gradatia (vechimea ) exista pentru aceeasi functie 3 salarii de baza.

aici este problema.
am cerut sa se aplice art. 10 din legea 153/2017 dar nimic.
am cerut si egaizarea salariului prin decizia nr. 49/2018 dar nimic.
ce ma sfatuiti sa fac?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul bibliotecar vilcu23@yahoo.com vilcu23@yahoo.com Buna seara! Sunt bibliotecar comunal de 28 de ani cu studii PL de biblioteconomie, personal contractual functie de executie treapta 1A gradatia 5 clasa de ... (vezi toată discuția)
Reincadrari pe post oanaportar oanaportar Buna ziua ! Astazi, de la institituia ierarhic superioara ni s-a solicitat sa se faca reincadarile pe post ale salariatilor cf. Legii noi a salarizarii ... (vezi toată discuția)
Salarizare bibliotecar comunal MEva MEva Cum se calculeaza salariul unui bibliotecar comunal? Cum se aplica Legea 153/2017 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice? Sunt ... (vezi toată discuția)