Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare functie conform COR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare functie conform COR

Buna ziua,
Exista un cod COR pentru functia de PLANT MANAGER? In urma verificarilor facute nu am putut gasi nici un corespondent COR pt aceasta functie. Ma puteti ajuta cu un raspuns va rog?
In cazul in care nu exista acest cod COR ce alte solutii legale as putea folosi pt numirea acestui angajat? Este legala intocmirea unei decizii de numire in functie sau de atribuire de responsabilitati de PLANT MANAGER?
Va multumesc mult,
Cu stima,
Puteti utiliza:
- 112029 Manager

- 112011 Director general societate comerciala
Buna ziua.
Multumesc pt raspuns;
In lipsa unui cod COR exact care sa justifice intocmirea unui act aditional de modificare functie, este in regula din punct de vedere legal sa intocmesc o decizie prin care se numeste angajatul in functia de PLANT MANAGER ?(adica o decizie interna prin care respectivul angajat primeste responsabilitati de PLANT MANAGER)?

Va multumesc

Cornel Vasile a scris:

Puteti utiliza:
- 112029 Manager

- 112011 Director general societate comerciala

Legea nr.76/2002
art.15
Utilizarea Clasificării ocupaţiilor din România este obligatorie la completarea documentelor oficiale.
Buna ziua,

O ultima intrebare pe aceasta tema, daca imi permiteti:
Daca as face un Act Aditional cu modificare de COR in 112029 Manager as putea trece in paranteza Plant Manager? spre ex:

"Se modifica elementul – E – FELUL MUNCII, al contractului individual de munca si va avea urmatoarele prevederi: Functia/meseria Manager (Plant Manager) cod COR112029"

Ar fi OK din punct de vedere legal aceasta inscriere?

Va multumesc mult!

Cornel Vasile a scris:

Legea nr.76/2002
art.15
Utilizarea Clasificării ocupaţiilor din România este obligatorie la completarea documentelor oficiale.

Mi se pare corecta abordarea dvs.