avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 185 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa pentru mama
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa pentru mama

Vreau sa-i cumpar un imobil mamei mele, iar acesta va fi pe numele dansei, banii vor fi virati prin banca (fiind o suma mare), banii ii am deja intr-un cont bancar provenind din vanzarea altor imobile de-a lungul timpului..., intrebarea mea este: pot transfera banii (eu ca si fiu) direct din contul meu iar CVC sa se faca direct pe numele mamei ? Sau trebuie sa virez mamei banii intr-un cont si apoi dansa sa faca transferul direct vanzatorului ? (nu stiu insa, cum as putea justifica acel transfer intre mine si mama? Cadou, donatie ? )
Cum ma sfatuiti sa fac astfel incat sa fie cat mai legal si mai corect posibil ?
Multumesc !
Ultima modificare: Joi, 12 Decembrie 2019
smith123, utilizator
Cel mai recent răspuns: smith123 , utilizator 10:10, 13 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Încheiati cu mama un contract de donație pentru suma respectiva si cu această ocazie, ii transferați în cont.
La semnarea contractului de vânzare, prezentati contractul de donație, pentru a fi menționata proveniența banilor, însă plata prețului trebuie să o facă mama dvs, din contul dansei.
Obligația de plata a prețului revine cumpărătorului, parte in act.
Notarul a spus ca poate specifica in CVC ca plata se face din contul xxxx (adica contul meu) si se poate incheia tranzactia direct pe numele mamei, insa nu stiu din punct de vedere al fiscului sau al bancii daca este ok...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In viziunea mea nu este ok. Dacă e din contul dvs, legal, efectuați o plata nedatorata.
Iar vânzătorul poate invoca oricand faptul că nu a primit prețul de la cumpărătorul din act, adică mama dvs.
Mi se pare complicat și nejustificat să amesteci rudele și conturile lor.
Puneti-o imputernicit pe mama si poate face ea plata direct din contul dvs
Ultima modificare: Joi, 12 Decembrie 2019
gi-jane2, moderator


gi-jane2 a scris:

Puneti-oimputernicit pe mama sipoate face ea plata direct din contul dvs

Imputernicit la contul bancar ?

Alte discuții în legătură

Donatie bani mircea11112 mircea11112 Buna ziua. Mama mea vrea sa-i faca cadou sotiei mele, de ziua ei, o suma putin mai mare decat 25000 ron (care am inteles ca nu ar necesita act autentic de ... (vezi toată discuția)
Transfer bancar adriana m adriana m Buna ziua, vreau sa ii trimit prin transfer bancar unicului meu copil 50 000 de euro,ca sa il ajut sa plateasca avansul pentru o casa pe care vrea sa o ... (vezi toată discuția)