Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate societate civila profesionala de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate societate civila profesionala de psihologie

As dori foarte mult sa stiu cum se tine contabiliatea unei societati civile profesionale de psihologie. Ce plan de conturi se foloseste, ce declartii se depun si in general care sunt caracteristicile care o diferentiaza de contabilitatea unei SRL.
Va rog mult, daca aveti cunostinte legate de aceasta problema sa ma luminati si pe mine, eventual as dori si o baza legala.
Multumesc
De la 01.01.2008 a intrat in vigoare Ord. min.ec.si fin. nr. 1.969/2007 "privind aprobarea reglementarilor contabile pt. pers. juridice fara scop patrimonial" M.Of. nr. 846bis/10.12.2007. Se procura contracost (cca 41 lei) de la centrul de vanzari sos. Panduri nr.1.
Cred ca societaea ta civila profesionista de psihologie cam asta este!
Diferentele le vei descoperi singura!
Succes
Activitatea psihologilor este reglementata prin Legea 213/2004 si HGR 788/2005 privind Normele de aplicare a Legii.
Declaratia pe baza careia se inregistreaza la organul fiscal este 020;presupun ca contabilitatea se tine conform Ordinului MFP, nr. 1040 din 8 iulie 2004 privind contabilitaea in partida simpla.
Trebuie vezi actul de infiintare (contract de societate civila ) si Declaratia depusa la organul fiscal pentru dobandirea certificatului de inregistrare. fiscala .Actele normative mai sus mentionate le vei gasi cu siguranta pe avocatnet:)
Succces!