avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce declaratii fiscale trebuie sa depuna o ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce declaratii fiscale trebuie sa depuna o intreprindere individuala?

Intreprindere individuala si fiscalitate
Cel mai recent răspuns: jester , utilizator 18:51, 21 Ianuarie 2011
la inceputul activitatii, declaratia 220 privind venitul estimat, urmand ca regularizarea pentru anul in curs sa se realizeze in anul urmator, prin depunerea decl. 200, impozit pe venit 16%
declaratia privind asig de sanatate, la casa de sanatate - 5,5% din venitul net
declaratia CAS la casa de pensii - venit minim lunar asigurat = 222 lei, conform noii legi nr. 263/2010
pe langa toate acestea, trebuie sa conduca evidenta in partida simpla, sa achizitioneze registru unic de control, registru jurnal de incasari si plati, registru inventar, fise pentru operatiuni diverse(a se vedea Ord. 1040/2004)
Daca intreprinderea desfasoara activitati comerciale este neplatitoare de TVA , trebuie sa depuna 392?
392B

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate cmi stomatologic Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua! Apelez la cunostintele celor care tin contabilitatea CMI stomatologice (neplatitor de TVA) pentru a ma lamuri in urmatoarele: 1. Care sunt ... (vezi toată discuția)
Dupa infiintare pfa ce acte sunt necesare si la ce institutie imi exprim optiunea pentru p.f.a. norma de venit sau in sistem real? cris_geany cris_geany dupa infiintarea de pfa coafor ce acte trebuie sa mai am,in vederea unui control de la OPC,garda financiara ,... ... (vezi toată discuția)
Evidenta contabila legendkiller legendkiller Buna seara, Mi-am facut un PFA in sistem real, impozit 16% pe profit. Ma ocup de gazduirea paginilor web, mai exact hosting. Pentru eliberarea facturilor, ... (vezi toată discuția)