Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Ce declaratii fiscale trebuie sa depuna o ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Ce declaratii fiscale trebuie sa depuna o intreprindere individuala?

Intreprindere individuala si fiscalitate
la inceputul activitatii, declaratia 220 privind venitul estimat, urmand ca regularizarea pentru anul in curs sa se realizeze in anul urmator, prin depunerea decl. 200, impozit pe venit 16%
declaratia privind asig de sanatate, la casa de sanatate - 5,5% din venitul net
declaratia CAS la casa de pensii - venit minim lunar asigurat = 222 lei, conform noii legi nr. 263/2010
pe langa toate acestea, trebuie sa conduca evidenta in partida simpla, sa achizitioneze registru unic de control, registru jurnal de incasari si plati, registru inventar, fise pentru operatiuni diverse(a se vedea Ord. 1040/2004)
Daca intreprinderea desfasoara activitati comerciale este neplatitoare de TVA , trebuie sa depuna 392?
392B