Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pierdere fiscala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pierdere fiscala

am un if si in 2008 am ramas cu pierdere fiscala de 5100 ron,ieri m`au sunat de la finante si mi`au zis sa merg la controlul fiscal de 3 ani si mi`au sugerat ca vor fi probleme pt ca am pierdere in 2008.poate cineva sa imi zica care sunt consecintele care vor decurge din cauza acestei piederi financiare,exista vreun articol de lege care sa stipuleze acest fapt?
Daca inregistrarile in registrul de incasari si plati sunt facute in conformitate cu prevederile Ord MFP nr. 1040/2004 si cheltuielile deductibile au fost stabilite corect, nu ar fi nicio problema ca s-au inregistrat pierderi.
De asemenea Declaratia 200 sa fie completata corect in baza datelor din contabilitate condusa.
Organele de control fiscal au obligatia si tematici de a verifica si contribuabilii care inregistreaza pierderi.
eleonor a scris:

care sunt consecintele care vor decurge din cauza acestei piederi financiare,exista vreun articol de lege care sa stipuleze acest fapt?

ART. 80

Stabilirea venitului net anual impozabil

(3) Pierderea fiscală anuală înregistrată pe fiecare sursă din activităţi independente, cedarea folosinţei bunurilor şi din activităţi agricole se reportează şi se completează cu venituri obţinute din aceeaşi sursă de venit din următorii 5 ani fiscali.
(4) Regulile de reportare a pierderilor sunt următoarele:

a) reportul se efectuează cronologic, în funcţie de vechimea pierderii, în următorii 5 ani consecutivi;

b) dreptul la report este personal şi netransmisibil;

c) pierderea reportată, necompensată după expirarea perioadei prevăzute la lit. a), reprezintă pierdere definitivă a contribuabilului.