Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA

Masina este pe numele sotului meu care este decedat si nu am facut taxa de successione dupa El. Pot fac
e asigurarea masinii pe numele meu chiar da a El este proprietarul masinii ?
nu
Buna ziua,

Nu puteti face asigurarea pe numele dumneavoastra.

Trebuie facuta succesiunea si inmatricularea autovehiculului pe numele dumneavoastra.

S-ar putea sa primiti raspunsuri precum: faceti in continuare asigurarea pe numele decedatului, caci oricum in caz de accident dumneavoastra erati soferul si veti fi despagubita.

Acest lucru sa stiti ca este o minciuna si nu trebuie procedat asa. Pentru ca asigurarea RCA sa fie valabila (si in caz de accident), trebuie sa aveti inscrisa masina pe numele dvs, deci succesiunea sa fie facuta.

O zi frumoasa!
Multumesc frumos!

Daniel Vidoe a scris:

Buna ziua,

Nu puteti face asigurarea pe numele dumneavoastra.

Trebuie facuta succesiunea si inmatricularea autovehiculului pe numele dumneavoastra.

S-ar putea sa primiti raspunsuri precum: faceti in continuare asigurarea pe numele decedatului, caci oricum in caz de accident dumneavoastra erati soferul si veti fi despagubita.

Acest lucru sa stiti ca este o minciuna si nu trebuie procedat asa. Pentru ca asigurarea RCA sa fie valabila (si in caz de accident), trebuie sa aveti inscrisa masina pe numele dvs, deci succesiunea sa fie facuta.

O zi frumoasa!

Buna ziua

Nu va opreste nimeni sa o faceti ca sa puteti folosi masina, dar in eventualitatea producerii unui eveniment rutier ati putea sa nu puteti efectua actiuni in dosarul de dauna si ati putea sa nu beneficiati de despagubirile cuvenite.

Numai bine!
Conform legislatiei, polita rca se incheie pe numele asiguratului din talon.
In cazul de fata, agentul de asigurari conform legislatiei in baza careia profeseaza nu poate sa emita o polita pe numele sotiei supravietuitoare daca aceasta nu face dovada calitatii de mostenitor,Evident nu poate sa emita polita nici pe numele defunctului
b]Infodaune.ro a scris:

Buna ziua

Nu va opreste nimeni sa o faceti ca sa puteti folosi masina, dar in eventualitatea producerii unui eveniment rutier ati putea sa nu puteti efectua actiuni in dosarul de dauna si ati putea sa nu beneficiati de despagubirile cuvenite.

Numai bine!

Olga Tanasa, Consultant asigurari