avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA

Masina este pe numele sotului meu care este decedat si nu am facut taxa de successione dupa El. Pot fac
e asigurarea masinii pe numele meu chiar da a El este proprietarul masinii ?
Cel mai recent răspuns: Olga Tanasa , Consultant asigurari 10:43, 9 Ianuarie 2020
nu
Buna ziua,

Nu puteti face asigurarea pe numele dumneavoastra.

Trebuie facuta succesiunea si inmatricularea autovehiculului pe numele dumneavoastra.

S-ar putea sa primiti raspunsuri precum: faceti in continuare asigurarea pe numele decedatului, caci oricum in caz de accident dumneavoastra erati soferul si veti fi despagubita.

Acest lucru sa stiti ca este o minciuna si nu trebuie procedat asa. Pentru ca asigurarea RCA sa fie valabila (si in caz de accident), trebuie sa aveti inscrisa masina pe numele dvs, deci succesiunea sa fie facuta.

O zi frumoasa!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc frumos!

Daniel Vidoe a scris:

Buna ziua,

Nu puteti face asigurarea pe numele dumneavoastra.

Trebuie facuta succesiunea si inmatricularea autovehiculului pe numele dumneavoastra.

S-ar putea sa primiti raspunsuri precum: faceti in continuare asigurarea pe numele decedatului, caci oricum in caz de accident dumneavoastra erati soferul si veti fi despagubita.

Acest lucru sa stiti ca este o minciuna si nu trebuie procedat asa. Pentru ca asigurarea RCA sa fie valabila (si in caz de accident), trebuie sa aveti inscrisa masina pe numele dvs, deci succesiunea sa fie facuta.

O zi frumoasa!

Buna ziua

Nu va opreste nimeni sa o faceti ca sa puteti folosi masina, dar in eventualitatea producerii unui eveniment rutier ati putea sa nu puteti efectua actiuni in dosarul de dauna si ati putea sa nu beneficiati de despagubirile cuvenite.

Numai bine!
Conform legislatiei, polita rca se incheie pe numele asiguratului din talon.
In cazul de fata, agentul de asigurari conform legislatiei in baza careia profeseaza nu poate sa emita o polita pe numele sotiei supravietuitoare daca aceasta nu face dovada calitatii de mostenitor,Evident nu poate sa emita polita nici pe numele defunctului
b]Infodaune.ro a scris:

Buna ziua

Nu va opreste nimeni sa o faceti ca sa puteti folosi masina, dar in eventualitatea producerii unui eveniment rutier ati putea sa nu puteti efectua actiuni in dosarul de dauna si ati putea sa nu beneficiati de despagubirile cuvenite.

Numai bine!

Ultima modificare: Joi, 9 Ianuarie 2020
Olga Tanasa, Consultant asigurari

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, soțul meu a decedat,nu am făcut succesiunea,am ... avram1977 avram1977 Bună ziua, Soțul meu a decedat,nu am făcut succesiunea,am o mașină care era pe numele lui,expira asigurarea obligatorie, o pot reînnoi sa pot circula cu ... (vezi toată discuția)
Cat pot circula cu masina neinmatriculata mradrian mradrian Va salut, Anul trecut in noiembrie, am cumpărat o masina, iar la fisc am luat-o pe la jumătatea lui ianuarie 2016, deci cele 30 de zile necesare ... (vezi toată discuția)
Rca proprietar decedat steldana steldana Tatal meu a decedat in urma cu cateva luni. Suntem mai multi mostenitori dar inca nu am facut succesiunea. As dori sa folosesc masina tatalui , nu vrem sa o ... (vezi toată discuția)