avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Legea aplicabila este cea de la data savarsirii ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Legea aplicabila este cea de la data savarsirii contraventiei

Buna seara va rog foarte mult sa ma ajutati ,in data de 16.11.2018 am avut un eveniment dupa care am fost cercetat pentru vatamare. In data de 10 .10.2019 am primit rezolutia data de procuror ,dosarul se claseaza deoarece victima nu a depus plangere.
Mi s a suspendat dreptul de a conduce pe o perioada de 90 de zile. Acum am solicitat ipj-ului lamuriri asupra articolului de lege in baza caruia mi s a suspendat dreptul de a conduce .Raspunsul a fost acesta:conf art 103 aliniat 1 litera d(modificare prin legea 130 din iulie 2019)vi s a suspendat acest drept . Avand in vedere ca eu am savarsit fapta in anul 2018 nu era corect sa fiu sanctionat dupa legea ce era in vigoare la acea data ? Intreb acest aspect pentru ca daca nu ma insel art 103 oug195/2002 fara completarea cu legea 130 din iulie 2019 imi permitea sa redobandesc permisul la 30 de zile .
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 05:38, 20 Decembrie 2019
Daca evenimentul a fost din vina dvs, la clasare se supenda permisul 90 zile fara drept de redobandire in 30.
În varianta pe care o am OUG 195/2002 art. 103 alin. 1 nu are lit. d și are următorul conținut

Articol 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule și tractoare agricole sau forestiere se dispune:
a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de penalizare;
b) pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează din nou cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce.
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a fost urmărită ca infracțiune la regimul circulației pe drumurile publice, precum și în cazul accidentului de circulație din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane și instanța de judecată sau procurorul a dispus clasarea, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei, dacă pentru regula de circulație încălcată prezenta ordonanță de urgență prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.

Sancțiunea care v-a fost aplicată se incadrează la lit. c

Art. 103 alin. 1 nu a fost mofificat prin Legea nr. 130/2019, ci prin Ordonanța nr. 21 din 26 august 2014

Legea nr. 130/2019 modifică alin. 2 al art. 103.

Dacă am o formă greșită a OUG nr. 195/2002 vă rog sî-mi indicați unde găsesc forma corectă.

Cu mulțumiri
ing. Ioan Ciobanu
Forma corecta, adusa la zi, o gasiti aici:
[ link extern ]
Legat de art. 103 si nu numai a mai fost o modificare, legea 152 din 24 iulie 2019:
[ link extern ] -

Buna seara articolul 103 litera c a fost modificat de legea 130 din iulie 2019 iar litera c a fost spart in alte 2 litere

Ioan Ciobanu a scris:

În varianta pe care o am OUG 195/2002 art. 103 alin. 1 nu are lit. d și are următorul conținut

Articol 103
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce autovehicule și tractoare agricole sau forestiere se dispune:
a) pentru o perioadă de 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere a săvârşit contravenţii care cumulează 15 puncte de penalizare;
b) pentru o perioadă de 60 de zile, dacă titularul permisului de conducere cumulează din nou cel puţin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce.
c) pentru o perioadă de 90 de zile când fapta conducătorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a fost urmărită ca infracțiune la regimul circulației pe drumurile publice, precum și în cazul accidentului de circulație din care a rezultat decesul sau vătămarea corporală a unei persoane și instanța de judecată sau procurorul a dispus clasarea, renunțarea la urmărirea penală, renunțarea la aplicarea pedepsei sau amânarea aplicării pedepsei, dacă pentru regula de circulație încălcată prezenta ordonanță de urgență prevede suspendarea exercitării dreptului de a conduce.

Sancțiunea care v-a fost aplicată se incadrează la lit. c

Art. 103 alin. 1 nu a fost mofificat prin Legea nr. 130/2019, ci prin Ordonanța nr. 21 din 26 august 2014

Legea nr. 130/2019 modifică alin. 2 al art. 103.

Dacă am o formă greșită a OUG nr. 195/2002 vă rog sî-mi indicați unde găsesc forma corectă.

Cu mulțumiri
ing. Ioan Ciobanu

Deci poate sa ma lamureasca cineva legat de legea valabila la data de 16.11.2018 ( momentul savarsiriii faptei) ma ajuta sau nu in recuperarea permisului dupa 30 de zile ? ei mi au aplicat masura complementara de suspendare a dreptului de a conduce dupa legea 130 din iulie 2019 . imi permitea totusi varianta veche dupa parerea mea redobandirea permisului dupa 30 de zile.art 103 aliniat 1 litera c din oug 195/2002 ,iar art 104 zice ca perioadele de suspendare se reduc de catre seful serviciului rutier , daca sunt indeplinite niste conditiii .....pe care le indeplinesc .mai nou am dat si testul 13 din 15 cu caliatea de admis.ciudat este totusi ca m au primit

Alte discuții în legătură

Redobandirea permisului suspendat 90 de zile Claudiu7111 Claudiu7111 Buna ziua! In urma cu o saptamana mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile in urma traversarii caii ferate la semnalele acustice ... (vezi toată discuția)
Reducerea perioadei de suspendare c0sminvl c0sminvl Bună seara, vin și eu cu o intrebare Am fost prins depășind viteza în localitate (107km), am făcut contestație, apel iar acum a fost data hotărârea ... (vezi toată discuția)
Reducerea perioadei de suspendare a permisului de la 90 la 30 de zile in cazul unui accident cu vatamare corporala din culpa rrs365 rrs365 Buna ziua, Ptrivit legislatiei in vigoare, incerc sa imi dau seama daca pot beneficia de acea reducere la 30 de zile potrivit modificarilor aduse la codul ... (vezi toată discuția)