avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... prevederi legale care permit sub incidenta codului ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

prevederi legale care permit sub incidenta codului civil vechi retinerea unei creante

Buna seara,
Stiu ca in codul civil vechi nu exista prevederi exprese cu privire la dreptul de retentie.

Care prevederi legale permit totusi invocarea unui drept de retentie asupra unei sume de bani care este in stransa legatura cu o datorie pecuniara (sub incidenta vechiului cod civil), izvorata dintr-un contract de asociere/sinalagmatic cu titlu oneros?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
Ultima modificare: Vineri, 20 Decembrie 2019
eagle_free, utilizator

Alte discuții în legătură

Clauze contracte civile speciale Marius Bote Marius Bote Buna seara. Îmi permit şi eu să supun dezbaterii dragilor mei colegi un subiect interesant şi de actualitate-clauza leonină din cadrul contractelor ... (vezi toată discuția)
Dreptul de retenþie al posesorului de bunã-credinþã asupra unui bun pierdut sau furat adriannn adriannn Buna ziua. Art. 1910 din vechiul Cod Civ. (referitor la dreptul de retentie conferit posesorului unui lucru furat si vandut in targ) are corespondent in noul ... (vezi toată discuția)
Clauza de retentie in contract corstef corstef eu ca si locator pot introduce in contractul de inchiriere un drept de retentie asupra unui bun al locatarului? Cand spun \"bun\" ma refer la orice bun ce ... (vezi toată discuția)