Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... prevederi legale care permit sub incidenta codului ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

prevederi legale care permit sub incidenta codului civil vechi retinerea unei creante

Buna seara,
Stiu ca in codul civil vechi nu exista prevederi exprese cu privire la dreptul de retentie.

Care prevederi legale permit totusi invocarea unui drept de retentie asupra unei sume de bani care este in stransa legatura cu o datorie pecuniara (sub incidenta vechiului cod civil), izvorata dintr-un contract de asociere/sinalagmatic cu titlu oneros?

Multumesc anticipat pentru ajutor!
eagle_free, utilizator