Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... necesitate PSI, SSM -autorizatii ssm si psi
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

necesitate PSI, SSM -autorizatii ssm si psi

Buna Ziua,
am o Inreprindere Individuala cu codul caen 3299-Fabricarea altor produse manufactiere, nu avem angajat, proprietarul lucreaza numai la targuri si piete (fabricare si vanzare) , am nevoie autorizatie de protectia muncii si protectia incendiilor (PSI si SSM) ?

Multumesc
Cand ati inregistrat firma la Registrul comertului ati declarat pe propria raspundere ca sunt indeplinite conditiile legale din punct de vedere al securitatii si sanatatii in munca, mediu, sanatate, sanitar veterinare. La cererea dvs. expresa RC va eliberea certificate constatatoare care va permit functionarea firmei. Puteti fi verificat de inspectorii din institutiile statului si daca se constata ca nu indepliti conditile legale veti primi amenda contaventionala si dupa caz, chiar dispozitie de sistare activitate.
In functie de produsele pe care le produceti aveti nevoie de aviz/ autorizatie PSI. Trebuie sa depuneti documentatie la IJSU.