avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare interfon pe bani proprii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare interfon pe bani proprii

Bună ziua,
Dacă vreau să pun interfon la scara de bloc dar doar pentru apartamentul meu, bineînțeles din banii mei , este legal ?
Din 8 ap nu vrea nimeni și atunci eu plătesc tot îmi pun doar eu in apartament și lor le dau, tot din banii mei, cate o cheie de apartament.
Ultima modificare: Luni, 6 Ianuarie 2020
Jonas1, utilizator
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 12:08, 10 Ianuarie 2020
Pentru ca montati interfonul pe parte comuna, trebuie ca ceilalti sa fie de acord...scris!
Mergeti pe la fiecare, le explicati ca platiti dvs tot si sa va semneze.
Dar, dupa montare, veti plati lunar service-ul. Il veti plati tot dvs?
Eu il folosesc eu il platesc, restul cheie. Semnătura de la toți sau trebuie 50 +1 , in cazul de față inca 4 ap ?

vali m a scris:

Pentru ca montati interfonul pe parte comuna, trebuie ca ceilalti sa fie de acord...scris!
Mergeti pe la fiecare, le explicati ca platiti dvs tot si sa va semneze.
Dar, dupa montare, veti plati lunar service-ul. Il veti plati tot dvs?

50+1
Fara acordul tuturor proprietarilor si al asociatiei de proprietari ,legal nu puteti instala interfon
La asociație voi discuta, dar nu e același principiu si in cazul de față, daca 50+1 sunt de acord restul nu se supun majorității, ca la orice alta decizie luată de către locatari ?

Alte discuții în legătură

Inchiriere spatiu comun lucians77 lucians77 Pt. inchiriere spatiu comun al asociatiei aste nevoie de aprobarea tuturor proprietarilor sau doar a 50+1 % dintre proprietari? (vezi toată discuția)
Asociația poate închiria spatiile comune pe termen determinat? ... GCucu GCucu Asociația poate închiria spatiile comune pe termen determinat? Prin hotărârea adumarii generale s-a stabilit închirierea pentru cel mult un an a unor ... (vezi toată discuția)
Montare interfon ContSters23466 ContSters23466 In blocul unde locuiesc a existat interfon, dar cineva cu buna stiinta l-a stricat pentru a fi montat un alt interfon, adica sa faca rost de niste bani. Eu nu ... (vezi toată discuția)