avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul numar zile concediu odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul numar zile concediu odihna

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in calcularea numarului de zile CO cuvenite in 2020, pe baza informatiilor de mai jos:

- zile CO cuvenite/an prin CIM= 25
- intentionez sa intru in concediu de maternitate la 09/03/2020
- zile CO reportate din 2019 = 11, pe care doresc sa le efectuez intre 17/02/2020 si 02/03/2020
- intre 03/03/2020 si 08/03/2020 raman alte 4 zile lucratoare in care as dori sa efectuez CO daca imi revin minim 4 zile CO aferent 2020
- conform codului muncii "La stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata". Asadar cele 126 de zile de concediu de maternitate intra in calculul numarului de zile CO aferent 2020?

Alte discuții în legătură

Maternitate IoanaPura IoanaPura Data probabila a nasterii e 5 mai 2019. La cate zile de concediu de odihna am dreptul pe 2019?. Multumesc. (vezi toată discuția)
Concediul de odihna/concediul medical de sarcina si lauzie, cod 08 D.Ionela89 D.Ionela89 Buna ziua, As dori sa stiu daca numarul zilelor de concediu de odihna /an este de 21 zile chiar daca, de ex. din 01 oct. 2019 -31.dec.2019 beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Zile de concediu de odihna minunata minunata lucrez in invatamant. in anul scolar 2015 - 2016 am lucrat dupa cum urmeaza: luna septembrie integral, de la 1 octombrie si pana la 31 ianuarie am fost in ... (vezi toată discuția)