avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua! Ma aflu in concediul de crestere a copilului, acesta se va incheia in octombrie presupun, atunci fiul meu va implinii 2 ani. Intrebarea mea este daca as mai naste un copil voi mai primi indemnizatie, daca da care ar fi termenul limita pentru nasterra acestuia? Mentionez ca primesc indemnizatia deoarece am terminat facultatea cu fix 3 luni inainte sa nasc. Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 14 Ianuarie 2020
Dianaoana2797, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:52, 14 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de indemnizatie atunci concediul dvs. se diminueaza cu o luna, "luna tatalui", chiar daca doreste sau nu sa beneficiaze de aceasta...
Pentru a beneficia de o noua indemnizatie,daca nu o sa va angajati inaceasta perioada..., trebuie ca data nasterii sa fie pana in Octombrie 2021, daca anul acesta copilul implineste doi ani.
Ultima modificare: Marți, 14 Ianuarie 2020
Ionut.ion, utilizator
Tatal munceste in strainatate nu are contract deci clar nu arbeneficia el de indemnizatie. Pai si cum sa fie 2021 limita din moment ce anul acesta cand copilul implineste 2 ani se sfarseste si concediul de crestere. Si eu asta intreb din moment ce s-ar incheia nu as mai avea cum sa beneficiez de o alta indemizatie pt ca nu am muncit nicaieri.
Ultima modificare: Marți, 14 Ianuarie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art. 2 din OUG 111/2010
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.

(2) Cuantumul indemnizației lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.

Cele 12 luni la care se face referire in art. de mai sus pot fi si lunile in care ati beneficiat de indemnizatia pentru Concediul crestere copil.

Sa presupunem ca o sa nasteti pana in Oct. 2021
Atunci perioada eligibila, cei doi ani in care trebuie sa fii realizat venituri impozabile ( printre care si indemnizatia pentru creste copil-cei doi ani de concediu...) este Noiembrie 2019-Octombrie 2021.
Din Noiembrie 2019 pana in Oct. 2020 o sa aveti cele 12 luni in care ati avut venituri impozabile pentru a beneficia de o noua indemnizatie pentru bebe 2
Sper ca se intelege ce vreau sa spun, am incercat sa fiu cat mai axplicit...
Cand implineste fiul 2 ani ?
Da dvs sunteti explicit eu probabil sunt mai grea de cap. În concluzie as beneficia de a 2a indemnizatia de creste chiar daca as naste si la anul asta am inteles. Dar exista vreo conditie sa muncesc sau sa am vreun venit si in perioada dintre incheierea indemnizatiei 1 si nastere? Multumesc frumos pt rabdare si modul in care imi explicati.


Ionut.ion a scris:

Art. 2 din OUG 111/2010
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.

(2) Cuantumul indemnizației lunare prevăzute la alin. (1) este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.

Cele 12 luni la care se face referire in art. de mai sus pot fi si lunile in care ati beneficiat de indemnizatia pentru Concediul crestere copil.

Sa presupunem ca o sa nasteti pana in Oct. 2021
Atunci perioada eligibila, cei doi ani in care trebuie sa fii realizat venituri impozabile ( printre care si indemnizatia pentru creste copil-cei doi ani de concediu...) este Noiembrie 2019-Octombrie 2021.
Din Noiembrie 2019 pana in Oct. 2020 o sa aveti cele 12 luni in care ati avut venituri impozabile pentru a beneficia de o noua indemnizatie pentru bebe 2
Sper ca se intelege ce vreau sa spun, am incercat sa fiu cat mai axplicit...

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori câteva detalii despre ccc Elena elena 95 Elena elena 95 Buna ziua, as vrea sa stiu daca soțul ia ccc1, si ne dorim si cel de al doilea bebe. Poate sa mai ia indemnizație daca bebe 2 se naște peste 8 luni de cand ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, sunt in concediu de crestere copil nascut in octombrie ... adytz_1979 adytz_1979 Buna ziua, Sunt in concediu de crestere copil nascut in octombrie 2020 si am indemnizatie de crestere de 4000 lei conform veniturilor obtinute. 1- Ce ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil nicoletacarutasu nicoletacarutasu Cum se calculeaza indemnizatia pentru crestere copil in urmatoarea situatie: primul copil implineste varsta de 2 ani la data de 23 dec. 2010 iar cel de al ... (vezi toată discuția)