avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 123 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate certificat handicap
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

certificat handicap

Buna ziua,in data de 18-12-2019 am obtinut certificat de handicap+500 de lei ptr gradul de handicap,de la comisie m-i sa spus ca in termen de 10 zile imi va veni certificatul prin posta acasa,astazi suntem in 17-01-2020 si nu am primit nici un raspuns de la primaria sect 5 bucuresti,Unde trebuie sa merg sa ma interesez,si cum vor calcula remuneratia baneasca,imi vor veni banii din urma ,nu inteleg.......
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 17:41, 17 Ianuarie 2020
Nu trebuie să vă interesați nici unde, toate actele vor veni prin poștă.
Nu se calculează nici o remunerație bănească, indemnizația la gradul GRAV este fixă în cuantum de 500 lei.

Drepturile bănești le primiți începând cu ianuarie 2020, dar se plătesc cu o lună în urmă, astfel banii îi veți primi în luna februarie 2020 pentru luna ianuarie..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia pentru handicap grav de la 1 ianuarie 2019 manuelaram manuelaram Se modifica de la 01.01.2019 cuantumul indemnizatiilor pentru persoanele cu handicap, in sensul maririi? De ce se intarzie plata acestor drepturi in luna ... (vezi toată discuția)
Drepturi recunoscute dupa deces Ics_buhusu Ics_buhusu O persoana care a fost incadrata in luna martie 2019, in gradul de handicap grav contesta certificatul de incadrare, in grad de handicap la Tribunal-Sectia ... (vezi toată discuția)
Drepturi bănești ContSters498888 ContSters498888 Buna ziua. 1. Am un copil cu autism cu certificat de handicap grav pentru care primesc o indemnizație lunară de la primărie în cuantum de 1162 lei, până ... (vezi toată discuția)