avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia pentru handicap grav de la 1 ianuarie 2019
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia pentru handicap grav de la 1 ianuarie 2019

Se modifica de la 01.01.2019 cuantumul indemnizatiilor pentru persoanele cu handicap, in sensul maririi? De ce se intarzie plata acestor drepturi in luna curenta?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:37, 15 Ianuarie 2019
S-au mărit deja încă din luna IULIE-2018, indemnizațiile pentru cele trei grade de handicap.
În 2019 nu se va opera nici o modificare la cuantumul indemnizațiilor.

Nu sunt întârziate plățile în luna curentă, dintotdeauna plățile au început din data de 17 a lunii, dar în general plățile se distribuie după data de 20 a fiecărei luni.
Ultima modificare: Luni, 14 Ianuarie 2019
Dapix, utilizator
Îți mulțumesc frumos pentru răspuns!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mesaje reeditate
Cuantum indemnizatie de handicap din anul 2019
@ manuelaram

Utilizator 20:29, 14 Ianuarie 2019
Care este cuantumul indemnizatiei de handicap pentru persoanele cu handicap grav, certificat nerevizuibil?


@ Dapix
Utilizator 22:48, 14 Ianuarie 2019

- 500 lei gradul GRAV;
- 375 lei gradul ACCENTUAT;
- 60 lei gradul MEDIU;


@ manuelaram
Utilizator 00:02, 15 Ianuarie 2019

Mulțumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre indemnizația handicap costel01 costel01 Buna seara. As vrea sa stiu indemnizația minima de handicap,în luna ianuarie v-a fi tot 640 ron ?va multumesc anticipat. O seara buna (vezi toată discuția)
Cuantum indemnizatie de handicap din anul 2019 manuelaram manuelaram Care este cuantumul indemnizatiei de handicap pentru persoanele cu handicap grav, certificat nerevizuibil? (vezi toată discuția)
Pensie handicap Ciprian767 Ciprian767 Salut,eu sint in grupa a 2 a de handicap, si sunt curios din 2019 ce valoare va avea pensia mea?Multumesc anticipat. (vezi toată discuția)