Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatia pentru handicap grav de la 1 ianuarie 2019
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatia pentru handicap grav de la 1 ianuarie 2019

Se modifica de la 01.01.2019 cuantumul indemnizatiilor pentru persoanele cu handicap, in sensul maririi? De ce se intarzie plata acestor drepturi in luna curenta?
S-au mărit deja încă din luna IULIE-2018, indemnizațiile pentru cele trei grade de handicap.
În 2019 nu se va opera nici o modificare la cuantumul indemnizațiilor.

Nu sunt întârziate plățile în luna curentă, dintotdeauna plățile au început din data de 17 a lunii, dar în general plățile se distribuie după data de 20 a fiecărei luni.
Dapix, utilizator
Îți mulțumesc frumos pentru răspuns!
Mesaje reeditate
Cuantum indemnizatie de handicap din anul 2019
@ manuelaram

Utilizator 20:29, 14 Ianuarie 2019
Care este cuantumul indemnizatiei de handicap pentru persoanele cu handicap grav, certificat nerevizuibil?

@ Dapix
Utilizator 22:48, 14 Ianuarie 2019

- 500 lei gradul GRAV;
- 375 lei gradul ACCENTUAT;
- 60 lei gradul MEDIU;

@ manuelaram
Utilizator 00:02, 15 Ianuarie 2019

Mulțumesc mult!