Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Un cetaten olandez si sotia au construit o casa in urma cu 25 ani in Romania. Casa este pe numele lor iar terenul pe numele unei cetatean român. Domnul a decedat si nu au copii ,el nu are nici surori sau frati, deci singurul mostenitor este sotia. Trebuie facut mostenirea.
Acum vrea sa vândă casa dar nici un notar public nu stie procedura mostenirii catatenilor straini.
Trebuie sa exista o solutie ca suntem in UE.
Va multumesc pentru raspuns
Trebuie stabilită mai întâi competența și legea aplicabilă succesiunii.
Care este statul pe teritoriul căruia defunctul a avut, la data morții, reședința obișnuită?
Există vreun act/declarație prin care defunctul să-și fi ales legea aplicabilă succesiunii sale?
romascanu, moderator
Domnul a decedat in Olanda si are certificat de deces olandez, este tradus in limba română si legalizat.
Au și "DECLARAȚIE DE DREPT SUCCESORIAL " în limba olandeză și tradus în limba română și legalizat. În declarația susnumită este clarificată câ soția este singurul moștenitor .
Deci vrea să vândă casa unui cetățen român dar nu se poate fără succesiune. Ceea ce mi se pare normal, dar de ce nu știe aici procedura succesiunii unui cetățen strâin.
Vă mulțumesc pentru răspuns!
Nu e vorba ca nu stie, e vorba de competenta teritoriala. Ca nu poti sa dezbati o succesiune unde ai chef.
In cazul cetatenilor străini, conform art.2633 din Codul civil
"Moştenirea este supusă legii statului pe teritoriul căruia defunctul a avut, la data morţii, reşedinţa obişnuită."
Care era aceasta?
Acea declarație, în lumina dreptului român, nu are nicio valoare juridică. Nu poate fi calificata ca nimic. Nu alege nici legea aplicabilă în cazul decesului, nu e nici testament, nu e nimic.
Cum poate sa scoate defunctul din cartea funciara romanesaca in Olanda? Deci trebuie sa faca succesiunea in Olanda?
Da. Dezbaterea succesiunii se va face in Olanda.
Documentele de la Cartea Funciară le poate scoate soția. Le va traduce și le va prezenta autorităților competente de acolo.