avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENT - Suspendare cim pt absenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENT - Suspendare cim pt absenta

Buna dimineata,
Am urmatoarea nelamurire: daca de exemplu vineri 17.01.2020 nu s-a prezentat la munca 1 salariat si nici astazi, maine va veni la munca, nemotivandu-si cele doua zile de absente sau pe motiv ca nu a vrut sa vina (au inceput sa se practice destul de des aceste scuze), pot sa suspend contractul maine pentru cele doua zile de absente fara a intocmi acea procedura disciplinara? Daca pot face acest lucru, incetarea suspendarii se va face tot maine avand ca efecte data de maine?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:46, 21 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Teoretic se poate dispune concedierea disciplinara a salariatului, cu respectarea procedurii de cercetare disciplinara prealabila, salariatul fiind mentionat in ReviSal cu absente nemotivate .
Alexandra Ilie a scris:

Buna dimineata,
Am urmatoarea nelamurire: daca de exemplu vineri 17.01.2020 nu s-a prezentat la munca 1 salariat si nici astazi, maine va veni la munca, nemotivandu-si cele doua zile de absente sau pe motiv ca nu a vrut sa vina (au inceput sa se practice destul de des aceste scuze), pot sa suspend contractul maine pentru cele doua zile de absente fara a intocmi acea procedura disciplinara? Daca pot face acest lucru, incetarea suspendarii se va face tot maine avand ca efecte data de maine?

Ultima modificare: Luni, 20 Ianuarie 2020
Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Asta stiu, dar o doamna inspector de la itm ilfov, a spus ca se poate suspenda in revisal pentru maxim doua zile pt absente nemotivate fara acea procedura disciplinara. Intrebarea este : Daca maine se va prezenta la lucru si va spune ca nu are nimic care sa iti motiveze cele doua absente, pot face aceasta suspendare fara a face procedura disciplinara??? Si daca da care va fi data cu care isi fa produce efecte incetarea suspendarii??
Pentru suspendare nu este nevoie de cercetare disciplinară...pe baza referatului prin care se aduce la cunoștință angajatorului ca lipseste i se poate suspenda c.i.m. pe durata absențelor nemotivate.
In cazul absențelor nemotivate , înscrierea in registru se face in termen de 3 zile lucratoare de la data suspendarii.Nu este obligatorie cercetarea disciplinară.
Alexandra Ilie a scris:

Asta stiu, dar o doamna inspector de la itm ilfov, a spus ca se poate suspenda in revisal pentru maxim doua zile pt absente nemotivate fara acea procedura disciplinara. Intrebarea este : Daca maine se va prezenta la lucru si va spune ca nu are nimic care sa iti motiveze cele doua absente, pot face aceasta suspendare fara a face procedura disciplinara??? Si daca da care va fi data cu care isi fa produce efecte incetarea suspendarii??

Si conform exemplului meu, asta ar insemna ca eu sa fac cel tarziu maine 21.01.2020 suspendare de la data de 17.01.2020 - 20.01.2020. ? si tot cu data de 21.01.2020 inceteaza si suspendarea si produce efecte din 21.01? Am intense corect?
Ultima modificare: Luni, 20 Ianuarie 2020
Alexandra Ilie, utilizator

Alte discuții în legătură

Absente nemotivate si inregistrare in revisal YoAlle YoAlle Buna ziua, 1. Absentele nemotivate se inregistreaza obligatoriu in Revisal? 2. Daca se inregistreaza in Revisal care este procesul , daca salariatul ... (vezi toată discuția)
Revisal IARCA IZABELA IARCA IZABELA Care este data limita de depunere REVISAL. (vezi toată discuția)
Cum se operează absența nemotivată în revisal dacă în roi/ ccm și cim nu este prevăzută expres suspendarea cim pentru așa ceva? BIBISTROCELCROCOBAZDRUGAT BIBISTROCELCROCOBAZDRUGAT Cum se opereaza absenta nemotivata in revisal daca in ROI/ CCM si CIM nu este prevăzută expres suspendarea CIM pt absenţă nemotivata? Si daca este ... (vezi toată discuția)