Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... URGENT - Suspendare cim pt absenta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

URGENT - Suspendare cim pt absenta

Buna dimineata,
Am urmatoarea nelamurire: daca de exemplu vineri 17.01.2020 nu s-a prezentat la munca 1 salariat si nici astazi, maine va veni la munca, nemotivandu-si cele doua zile de absente sau pe motiv ca nu a vrut sa vina (au inceput sa se practice destul de des aceste scuze), pot sa suspend contractul maine pentru cele doua zile de absente fara a intocmi acea procedura disciplinara? Daca pot face acest lucru, incetarea suspendarii se va face tot maine avand ca efecte data de maine?
Data inceput suspendare - 20.01.2020
Data sfarsit suspendare - 20.01.2020

Da, este necesara incetarea suspendarii c.i.m. (data 20.01.2020)
Data incetarii suspendarii nu va fi 21.01? Deci nu va fi o problema cu data la care operez, atata timp cat nu voi depasi cele 3 zile lucratoare?
incetarea suspendarii c.i.m. = data 20.01.2020

data transmiterii supendarii cu data transmiterii incetarii suspendarii nu coincid .. Vedeti art.4 din HG 905/2017