Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se operează absența nemotivată în Revisal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se operează absența nemotivată în Revisal dacă în ROI/ CCM și CIM nu este prevăzută expres suspendarea CIM pentru așa ceva?

Cum se opereaza absenta nemotivata in revisal daca in ROI/ CCM si CIM nu este prevăzută expres suspendarea CIM pt absenţă nemotivata? Si daca este obligatorie, care este perioada pentru care o faci?
Manuela Rășină, administrator
In REVISAL se va opera suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate ... Codul Muncii nu prevede obligativitatea suspendarii c.i.m. in cazul absentelor nemotivate.

Astfel, daca nu se suspenda c.i.m. nu se opereaza in REVISAL.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pentru absente nemotivate nu se dispune suspendarea contractului de munca, o astfel de decizie poate fi anulata în instanță
Pentru absente nemotivate se poate dispune suspendarea c.i.m. ... vedeti art.51 alin.2 C.mun.
Din mesajul utilizatorului ar reieși ca solicita lămuriri cu privire la suspendarea contractului pentru absente nemotivate la inițiativa angajatorului (cel puțin așa am înțeles eu), ceea ce nu este posibil. Art. 51 alin. 2 face referire la suspendarea din inițiativa salariatului.
Suspendarea c.i.m. pentru absente nemotivate se dispune de catre angajator nu de catre salariat..