Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Desfiintarea asociatiei de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Desfiintarea asociatiei de locatari

Va rog sa ma ajutati cu informatii legale .Suntem in situatia de desfiintare a asociatiei de locatari care cuprinde mai multe blocuri pentru ca administratorul s a imbolnavit f f rau si nu mai poate continua activitatea. Fiind in spital , altii l au ajutat sa se incaseze platile curente si sa se adune partial banii de la datornici. Nimeni nu vrea sa preia asociatia si ca atare fiecare bloc umbla pe la alte asociatii sa fie preluati. Dar oamenii nu stiu cum sa procedeze , ce se intampla , cum se poate dizolva , administratorul zice ca isi da demisia , la fel presedintele. Asa simplu sa fie ?
2014Elena, utilizator
Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Legiuitorul nu a dispus prevederi referitor laa procedura de desfiintare asociatie de proprietari
Aspectul ca administratorul de imobil este in imposibilitatea sa mai exercite atributiile nu constituie moriv pentru desfiintarea asociatiei de proprietari
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
In cazul in care administratorul de imobil intelege sa inceteze raportul juridic cu asociatia de proprietari,aceasta poate desfasura demersuri pentru angajare al administrator de imobil-persoana fizica sau juridica
Serviciul specializat din primaria teritoriala poate sa va puna la dispozitie lista administratorilor atestati
Presedintele de asociatie de proprietari nu poate sa isi depuna demisia deoarece institutia demisiei opereaza strict in cazul existentei contractului individual de munca,or presedintele de asociatie de proprietari exercite atributii in baza unui contract de mandat a
Decat sa desfiintati asociatia de proprietari si sa fiti preluati de alta asociatie,mai bine convocati adunare generala,supuneti discutiei problemle curente din cadrul asociatiei,discutati situatia finanacira,,motivele care determina presedintele de asociatie sa renunte a mai exercita atrubutiile,indepartati eventualele probleme si continuati activitatea in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari
Anexarea la alta asociatie nu garanteaza efectul scontat
Anexarea la alta asociatie de proprietari poate determina costuri si obligatii mai multe
Multumesc pentru raspuns. Problema este ca nu se gasete un alt administrator care sa preia asociatia. Presedintele nu mai vrea sa continue, el nefiind platit si chiar daca ar fi platit tot vrea sa renunte, este si el in varsta.Timpul trece si imediat devenim toti restantieri la apa-canal si riscam sa ne inchida apa pe scara blocului. Este o situatie la limita rezolvarii.Daca mai sunt restantieri ce se intampla ? Legislatia nu prevede nimic legat de , desfiintarea asociatiei. La sedintele de asociatie vin sub 50% din membrii- oameni nepasatori
2014Elena, utilizator
Cui ne adresam , instantei ? sa ne retragem blocul nostru cu 4 scari din asociatie si sa ne preia alta asociatie, in conditiile in care nu sunt datornici si avem speranta sa ne ia alta asociatie . Am citit articole, am cautat intrebari-raspuns dar nu am gasit nimic la situatia noastra . Chiar suntem pe cont propriu.
2014Elena, utilizator
Gasiti pe net o gramada de firme de administrare...mai ales in Bucuresti
Nu suntem in Bucuresti , un oras mic