Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Presedintele asociației de proprietari poate fi și ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Presedintele asociației de proprietari poate fi și administrator?

In cadrul unei asociatii presedintele poate îndeplini si functia de administrator? ÎN SITUAȚIE IN CARE UN PRESEDINTE ISI DA DEMISIA, nu există comitet executiv, nu se convoaca adunarea generala este in regula caintreaga responsabilitate sa cada in seama administratorului:?
Nu.
administratorul, daca isi face treaba, poate tine pe linia de plutire treburile asociatiei legate de relatia cu marii furnizori.
Poate,daca sunt sub 10 apartamente (parca...nu mai stiu sigur).
Daca sunt mai multe...normal ca nu se poate. Administratorul are anumite indatoriri.
dar legea nu interzice.
Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Nu se poate ca o persoana sa exercite concomitent in cadrul aceleiasi asociatii de proprietari responsabilitatea si atributiile de presedinte de asociatie si de administrator condominiu pentru ca este situatie de incompatibilitate
Presedintele de asociatie este factor decizional,administratorul de imobil este anagajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in domeniu,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Prsedintele de asociatie nu poate demisiona,pentr simplul motiv ca institutia demisiei opereaza conform dispozitii codului muncii numai in cazul anagajtilor cu contract individual de munca,or presedintele de asociatie exercita atributii in baza unui contract de mandat
Presedintele de asociatie poate renunta a mai exercita atributiile in cadul si in numele asociatiei de proprietari
In situatia in care asociatia de proprietari nu mai are echipa manageriala,se poate convoca adunare generala de catre 20% dintre membrii proprietari