Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Lămurire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Lămurire

Art. 184
Expertiza medico-legală psihiatrică
(1) În cazul infracţiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 şi 16 ani, în cazul uciderii sau vătămării copilului nou-născut ori a fătului de către mamă, precum şi atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul săvârşirii infracţiunii ce face obiectul acuzaţiei, se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice, stabilindu-se totodată termenul de prezentare în vederea examinării.

Având în vedere că se stabilește termenul de prezentare în vederea examinării (acea examinare, o examinare indicată în textul dat) și NU termenul de prezentare în vederea unei examinări (o examinare care ar putea fi prealabilă; medicală sau psihologică), se pune întrebarea:
Prin ”termenul de prezentare în vederea examinării” se înțelege ”termenul de prezentare în vederea efectuării expertizei medico-legale psihiatrice”?
Zebedeu, utilizator