Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In legatura cu facturile connex va rog nu ma ocoliti.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In legatura cu facturile connex va rog nu ma ocoliti.

Buna ziua ....am aceias problema cu neplata facturii connex la fel ca multi altii .....Eu de cativa am renuntat la abonamentul connex pe baza neplatei acesteia ,asta se intampla prin 2002.Ceea ce ma intriga este faptul ca tot suna vecinii din blocul in care am locuit desi io am vandut apartamentul de acolo si noilor proprietari le cer copie dupa contractul de vanzare cumparare.Eu numai am contractul care l-am semnat cu connexul la vremea aceia.Am inteles ca am de platit cateva milioane bune desi eu tin minte ca nu am mai platit factura cand aveam de plata 2 milioane cel mult ,din cate tin minte connexul percepe taxa de penalizare la neplata facturii de 0,006 .
Pe mine ma intereseaza de ce le cer noilor proprietari copie dupa contractul de casa.....poate cu prima ocazie cand revin in romania sa imi achit restul datoriilor fata de romania si pe unde mai am.
Ce ma sfatuiti sa fac deoarece sunt intr-o dilema .
Va multumesc aniticipat
Moraru Madalin
nu ai dat date foarte clare ale problemei.daca factura neachitata este din anul 2002,asa cum ai spus,nu prea ai de ce sa iti faci griji,deoarece dreptul de a te actiona in instanta pentru recuperarea creantei este de 3 ani de la scadenta ultimei facturi neachitate
ce s-a precizat mai inainte este foarte corect! daca ultima factura de connex, facura de servicii, nu de penalitati este din 2002 nu mai au cum sa te actioneze in instanta. penalitatile curg in continuu, care in conformitate cu legea nu pot depasi valoarea debitului principal. chiar daca ulterior au mai fost facturate si penalitatile, majorarile atata timp cat dreptul la actiune pt debitul principal s-a prescris, prin prisma principiului accesorium sequitur principale s-a prescris si dreptul la actiune pentru penalitati. Insa !!!!!!!!!! tu om de buna credinta, cand te vei intoarce in tara vei rezolva problema cu connex si vei achita datoriile, pentru ca asa e corect! ai consumat , trebuie sa platesti! bafta

Buna ziua ....am aceias problema cu neplata facturii connex la fel ca multi altii .....Eu de cativa am renuntat la abonamentul connex pe baza neplatei acesteia ,asta se intampla prin 2002.Ceea ce ma intriga este faptul ca tot suna vecinii din blocul in care am locuit desi io am vandut apartamentul de acolo si noilor proprietari le cer copie dupa contractul de vanzare cumparare.Eu numai am contractul care l-am semnat cu connexul la vremea aceia.Am inteles ca am de platit cateva milioane bune desi eu tin minte ca nu am mai platit factura cand aveam de plata 2 milioane cel mult ,din cate tin minte connexul percepe taxa de penalizare la neplata facturii de 0,006 .
Pe mine ma intereseaza de ce le cer noilor proprietari copie dupa contractul de casa.....poate cu prima ocazie cand revin in romania sa imi achit restul datoriilor fata de romania si pe unde mai am.
Ce ma sfatuiti sa fac deoarece sunt intr-o dilema .
Va multumesc aniticipat
Moraru Madalin

ma baiatule, pune mana si trimite banii ciuva sa-ti plateasca facturile , ca doar tu le-ai vorbit.
penalitatile nu sunt 0,006 %. sunt 1 %/zi de intarziere. factura e prescrisa si penalitatile (daca sunt din 2002) sunt prescrise - nu le vor mai putea cere sa instanta - DAR tot la fel de adevarat e si faptul ca tu nu vei mai putea sa-ti faci vreodata un abonament in tara la vreun operator important de telefonie mobila. Chestia asta se numeste Prevent Tel
De asemenea se vrea sa se faca un sistem care sa se uneasca cu Biroul de Credit ( stii tu .. chestia aia cu rau-platnicii) = se merge pe sistemul "daca nu-ti platesti facturile la telefon, atunci cum vei putea sa-ti platesti ratele de credit ?". Nu stiu in ce faza se afla proiectul sau daca se va infaptui .. dar clar e ca asta se vrea de unele dintre marile companii.

So long ..
Mai am o mica nelamurire.
De ce le cer noilor proprietari copie dupa contractul de vanzare cumparare al apartamentului (fostul meu apartament)Ce sa le spun proprietarilor sa faca in cazul acesta deoarece nu vreau sa-i pun in fata unei probleme .
Eu le-am sugerat sa nu trimita nimic deocamdata .Dvs ce-mi sugerati
jokeru4you, utilizator
Probabil nu il cere cei de la Connex ci cei de la Kasolvenzia ca sa se convinga ca ai plecat de acolo.

Nimeni nu are obligatia sa le trimita nimic.