Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FISA ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FISA ANAF

Buna ziua,
in balanta la imp pe venit am suma de 19691 iar in fisa am 19853.
Este corect sa fac NC: 4418=4481 162 LEI

MULTUMESC
Si inca ceva,pe fisa de la Anaf imi apar doua compensari.Ce anume au compensat si pt ca incerc sa mi reglez fisa ce inreg ar trebui sa fac.
multumesc
Buna seara!
In fisa dvs apar sumele declarate de dvs prin D100.
Urmariti cu atentie! Suma totala din fisa este compusa din debit (suma declarata de dvs) si penalitati/dobanzi/accesorii
Verificati ca in fisa sa apara la datele cand a-ti depus declaratiile aceakeasi sume cu ce aveti dvs in balanta.(va asigur ca e corect)
Diferentele provin din accesorii/penalitati...(probabil a-ti achitat impozitul cu intarziere)
Nu faceti inregistrarea mentionata de dvs) ar insemna sa denaturati calculul impozitului)

acele diferente provin din accesorii.
Intrebarea mea este : eu cum ma inregistrez cu aceste accesorii pt a avea aceiasi sold ca si fisa de la Anaf.

multumesc

Faceti inregistrarea 6581=4481 cu suma aferenta penalitatilor/accesoriilor
multumesc