avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FISA ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FISA ANAF

Buna ziua,
in balanta la imp pe venit am suma de 19691 iar in fisa am 19853.
Este corect sa fac NC: 4418=4481 162 LEI


MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Serbanstefan21 , utilizator 14:17, 10 Februarie 2020
Si inca ceva,pe fisa de la Anaf imi apar doua compensari.Ce anume au compensat si pt ca incerc sa mi reglez fisa ce inreg ar trebui sa fac.
multumesc
Buna seara!
In fisa dvs apar sumele declarate de dvs prin D100.
Urmariti cu atentie! Suma totala din fisa este compusa din debit (suma declarata de dvs) si penalitati/dobanzi/accesorii
Verificati ca in fisa sa apara la datele cand a-ti depus declaratiile aceakeasi sume cu ce aveti dvs in balanta.(va asigur ca e corect)
Diferentele provin din accesorii/penalitati...(probabil a-ti achitat impozitul cu intarziere)
Nu faceti inregistrarea mentionata de dvs) ar insemna sa denaturati calculul impozitului)

acele diferente provin din accesorii.
Intrebarea mea este : eu cum ma inregistrez cu aceste accesorii pt a avea aceiasi sold ca si fisa de la Anaf.



multumesc

Faceti inregistrarea 6581=4481 cu suma aferenta penalitatilor/accesoriilor
multumesc

Alte discuții în legătură

Inregistrare dobanzi anaf lidiao lidiao Pot sa inregistrez 658.1 = 4311 cu suma penalitatiilor din fisa analitica de la anaf, si cand platesc penal.Sau mai exact cum sa ma reglez cu fisa analitica de ... (vezi toată discuția)
Reglare balanta cu fisa rol dumitru monica dumitru monica Am luat fisa rol de la administratia financiara si am constatat ca am diferente intre balanta si fisa rol.Per total debit avem aceasi suma, dar pe fiecare ... (vezi toată discuția)
D100 cu bonificatie 10% cateldestept cateldestept Daca impozitul datorat pe trim.I este 1000 lei, cum procedam: 1)In D100 declaram si platim 1000-100 (bonificatie 10%) = 900 ? 2) Monografia contabila este ... (vezi toată discuția)