Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare buletin - imobil pe firma.
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare buletin - imobil pe firma.

Buna ziua,
Imobilul (apartament) este detinut de o firma, poate "lua in spatiu" pe cineva?

Multumesc
Este necesara declarația de primire în spațiu a reprezentantului societății (acesta trebuie să prezinte un document ce îl îndreptățește să-și exprime consimțământul sau un document emis de adunarea generală a asociaților, de consiliul de administrație ori de asociatul unic) impreuna cu un act privind titlul locativ.
Dacă locuința este proprietatea unei persoane juridice -iar chiria;ul detine un act administrativ de inchiriere, în acest caz este necesar ca pe contract să se menţioneze acordul conducerii privind stabilirea domiciliului de către chiriaş la respectiva adresă cu destinație de locuit; Dacă chiriasul detine un contract de comodat încheiat între el ca persoana fizica si o persoană juridică, contractul trebuie să fie înregistrat în registrul societății, datat, ștampilat și semnat de către părți.
Justitiarul711, utilizator