Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul copiilor la avere dupa divortul parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul copiilor la avere dupa divortul parintilor

Buna ziua. Parintii mei au divortat acum multi ani. Eu am fost incredintata tatalui meu iar sora mea a fost incredintata mamei mele. Daca tatal meu moare sora mea are dreptul sa mosteneasca o parte din bunurile lui, avand in vedere ca ea a ramas cu mama?
AliGeoSilva, utilizator
Buna ziua,
Da, are dreptul, cum si dvs. aveti dreptul la partea dvs. din partea mamei.
Nu conteaza unde ati locuit fiecare.
Va multumesc pentru raspuns. Dar daca tata face testament autentificat la notar si imi lasa mie ce are el prin acest testament, sora mea poate ataca testametul? Am sanse sa ma plimbe prin tribunal ?
Poate face asta, este mostenitor rezervatar.
Incercati, daca aveti posibilitati financiare, sa faceti un contract de vanzare-cumparare, prin care dvs. cumparati, la pretul pietei, bunurile dumnealui.,
Va multumesc!
Si prin "ce are el" se intelege lotul care i-a revenit in urma partajului cu mama. Daca l-a facut...
Daca nu a fost facut, pana atunci, nu are ce sa va lase.
De asemenea, ca o vanzare sa fie valabila, trebuie sa ii achitati la modul efectiv un pret real, sincer si serios.