Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... despagubire masina avariata acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

despagubire masina avariata acoperis bloc

Buna ziua, cum se pot obtine despagubiri pentru masina avariata prin caderea acoperisului in urma unei furtuni? Nu exista asociatie de proprietari, iar locatarul de la ultimul etaj sustine ca asa a cumparat apartamentul , cu acoperis facut de fostul proprietar.
Acoperișul nu este numai al locatarilor de la ultimul etaj. Totuși, vinovat pare a fi vântul pentru căderea acoperișului.
Este hazardat a emite raspuns avand in vedere lipsa datelor relevante
Locul unde ati parcat in jurul blocului este spatiu special amenajat pentru parcarea auto?
Dacă eram lângă mașina și eram lovită și eu de acoperiș, este hazardat sa emit o astfel de întrebare ? Sau trebuia sa fiu in acel moment intr-un spațiu special amenajat?

ynocentta a scris:

Este hazardat a emite raspuns avand in vedere lipsa datelor relevante
Locul unde ati parcat in jurul blocului este spatiu special amenajat pentru parcarea auto?

Daca nu aveti CASCO la masina si nu exista nici asociatie de proprietari, este foarte dificil sa puteti obtine ceva de la cineva. Ar trebui sa va indreptati pe cale civila impotriva tuturor proprietarilor din imobil. Daca aveti bani, timp si rabdare, puteti incerca... doar dvs stiti daca renteaza.
Consider ca intrebarea pusa de @ynocentta, este chiar pertinenta:

Locul unde ati parcat in jurul blocului este spatiu special amenajat pentru parcarea auto?

Apoi, chiar daca spatiul respectiv era amenajat ca loc special de parcare, nu cred ca in lipsa unei asigurari Casco, obtineti ceva - vedeti ce zice @Bloc Expert - nemaivorbind ca, bine ca nu ati fost acolo...

In mod sigur sunteti suparata de stricaciune, dar daca v-ati adresat forumului, noi v-am raspuns cum ne-am priceput. Firma de asigurare va fi singura in masura sa va de-a un raspuns.
Bafta!