avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcool la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcool la volan

Buna tuturor.
Am fost oprit de un filtru de pol .
Am fost testat a iesit 0.53 .
Am băut circa 150 ml vodka avea alcool 28%
Mentionez nu am mâncat si timpu a fost scurt cel mult 1 ora de cand am băut până la recoltare
Cat ar putea sa iasa la sange
Poate sa iasa undeva la dublul valorii din aerul expirat.
Se poate plati analizele de sange !
Ag ce ma oprit mia spus că Nu.
Dar m-am informat de la alti ag de pol si se poate plati pt urgentare.
Alti mi-auspus sa apelez la un avocat.
Mentionez am consumat cel mult 150 gr alcool de 28^ (vodca lemon)
Va multumesc

Ultima modificare: Marți, 11 Februarie 2020
bebita83, utilizator
Da, puteti solicita sa platiti dvs contravaloarea buletinului toxicologic.
Pentru a beneficia de o aparare calificata, este recomandat sa va angajati aparator.
Hai să-ți spun eu direct ce vei păți. Va ieși dublu, sau puțin pe aproape de dublu. Vei fi judecat și condamnat, îți dă o amendă penală, adică nu te bagă la pușcărie, dacă nu ai mai avut probleme recente cu legea penală, o vei plăti, permisul îți va fi anulat, dacă vei dori permis de conducere, trebuie să dai iar examen.
Așteaptă rezoluția procurorului, prezintă-te la instanță, ți se va desemna un avocat din oficiu încă de la începerea urmăririi penale, fii respectuos și vei scăpa doar cu asta. Sfatul meu e gratis, dacă ai bani și vrei să scapi urgent de ei, angajează un avocat.
Să ne spui dacă am avut dreptate și altă dată nu mai bea alcool înainte de a conduce pe drumul public.


bebita83 a scris:

Buna tuturor.
Am fost oprit de un filtru de pol .
Am fost testat a iesit 0.53 .
Am băut circa 150 ml vodka avea alcool 28%
Mentionez nu am mâncat si timpu a fost scurt cel mult 1 ora de cand am băut până la recoltare
Cat ar putea sa iasa la sange

Ultima modificare: Vineri, 14 Februarie 2020
eugenoctavian1968, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Alcool la volan cristy46 cristy46 Buna Ziua va rog f mult daca imi puteti da un raspuns.In noiembrie 2016 am fost oprit de politia de frontiera pe teritoriul portului cta eram baut si au fost ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. am următoarea problema. soțul meu a fost oprit în ... Roxyyy28 Roxyyy28 Buna ziua. Am următoarea problema. Soțul meu a fost oprit în trafic și gasit cu o alcoolemie de 0,86 ,% alcool pur în aerul expirat. La probele de sânge ... (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta bauturilor alcoolice si recidiva alexia11 alexia11 Buna ziua, Am o problema si voiam sa va intreb daca exista vreo rezolvare. Prin 2011 m-a prins la volan in stare de ebrietate ( alcool si tetracanabinol la ... (vezi toată discuția)