Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație

Dacă soțul îmi donează partea lui di apartament ce drepturi mai asupra apartamentului?
Cat sunteti in viata, nu mai are niciun drept. Insa donatia poate fi revocata de sot, in timpul casatoriei, iar in cazul in care decedati dvs prima, are dreptul la 1/4 (daca aveti copii).
raluk0207, utilizator
Sântem divorțați si nu avem copii împreună
DEci vorbiti de fostul sot...
Faceti partajul la notar.
Sau da, va poate dona partea lui. In orice caz, nu va mai avea apoi vreun drept. Sa va doneze e mai riscant daca are creditori sau mostenitori rezervatari.
gi-jane2, moderator
El a dobândit jumate de apartament doar că s.a căsătorit cu mine nu a contribuit cu nimic
La notar ni s.a spus că nu poate face partaj voluntar doar dacă ii dau o sumă de bani
El voia să declare in fața notarului că nu vrea nimic pt nu a pus nimic
Dacă face donație eu pot vinde sau să trec pe numele meu apartamentul?