avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație

Dacă soțul îmi donează partea lui di apartament ce drepturi mai asupra apartamentului?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:56, 18 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cat sunteti in viata, nu mai are niciun drept. Insa donatia poate fi revocata de sot, in timpul casatoriei, iar in cazul in care decedati dvs prima, are dreptul la 1/4 (daca aveti copii).
Ultima modificare: Marți, 11 Februarie 2020
raluk0207, utilizator
Sântem divorțați si nu avem copii împreună
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
DEci vorbiti de fostul sot...
Faceti partajul la notar.
Sau da, va poate dona partea lui. In orice caz, nu va mai avea apoi vreun drept. Sa va doneze e mai riscant daca are creditori sau mostenitori rezervatari.
Ultima modificare: Marți, 11 Februarie 2020
gi-jane2, moderator
El a dobândit jumate de apartament doar că s.a căsătorit cu mine nu a contribuit cu nimic
La notar ni s.a spus că nu poate face partaj voluntar doar dacă ii dau o sumă de bani
El voia să declare in fața notarului că nu vrea nimic pt nu a pus nimic
Dacă face donație eu pot vinde sau să trec pe numele meu apartamentul?

Alte discuții în legătură

Partaj dupa mai multi ani ContSters359971 ContSters359971 Am divortat in 2007 dar inca nu am facut partajul cu fosta sotie, avem impreuna aun apartament. Mai pot deschide acum partajul? daca da cam cat dureaza ... (vezi toată discuția)
Intrebare despre donatie cota de apartament Dorky Dorky Situatia sta in felul urmator. Apartament pe numele sotilor, sotia decedeaza, finalmente dupa cativa ani se face dezbaterea succesorala. Fiecare dintre sot si ... (vezi toată discuția)
Donatie ContSters359971 ContSters359971 Am cu fosta sotie un apartament pe care vrem sa-l donam copilului nostru major. Intrebare: trebuie neaparat facut partajul sau putem si asa fara? (vezi toată discuția)