avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie persoane fara venit
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie persoane fara venit

Daca mama a nascut al treilea copil si nu a avut niciun venit anterior primeste indemnizatie? Mentionez ca sotul lucreaza.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:46, 11 Februarie 2020
Nu primește. Doar copilul primește 300 lei alocație.
Pentru sarcina anterioara a primit indemnizatie?
Ce statut a avut mama in ultimii doi ani anteriori celei de-a treia nașteri?
Din cate stiu, casnica
Intrebati exact si reveniti cu un raspuns sigur.
La raspunsul de mai sus, raspunsul este ca o sa beneficieze doar de alocatie.

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie 2 locuri munca nikuteau nikuteau Buna, Am o nedumerire, poate ma puteti ajuta: Am nascut in feb 2010. Am carte de munca si cim la o firma de mai multi ani (firma A). M-am angajat la inca o ... (vezi toată discuția)
Dacă rămân însărcinată și nu am loc de munca? Dulescu Elena Dulescu Elena Nu am loc de munca, și vreau să rămân însărcinată! Ce drepturi am sau nu am niciun drept? (vezi toată discuția)
Pot lua indemnizatie de creștere copil, chiar dacă nu mai lucrez de 6 luni de zile? Flor Flor Flor Flor Bună ziua! Îmi doresc din suflet ca cineva care cunoaște legea sau a trecut prin aceeași situație, sa îmi poată da un răspuns clar și sigur! Sunt ... (vezi toată discuția)