avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

Buna ziua. Numele meu este Daniel BORZA si va rog sa ma ajutati intr-o problema. Sunt pensionar militar din 09.2017. Dupa o scurta perioada m-am angajat la o firma privata 10.12.2017-20.02.2019. Ulterior 02.03-22.12. 2019 am fost angajat in Kuwait fara a plati taxe statului roman. La data de 04.02.2020 m-am angajat la aceeasi firma din Romania. In perioada urmatoare trebuie sa ma internez in spital apoi probabil voi avea concediu medical. Intrebarea este daca perioada spitalizarii si a concediului medical vor fi platite in conditiile in care am 3 saptamani de la angajare. Reamintesc sunt pensionar militar. Va multumesc
Ultima modificare: Joi, 13 Februarie 2020
Daniel1971, utilizator
Cel mai recent răspuns: Daniel1971 , utilizator 15:41, 13 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Concediul medical nu poate fi platit , intrucat nu indepliniti conditia stagiului minim de cotizare.
Ultima modificare: Joi, 13 Februarie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asta insemnand ca nici perioada spitalizarii. Stagiul ar fi minim 6 luni, cred. Oricum va multumesc.
In spital, va puteti interna ca aveti calitatea de asigurat de la data angajarii ...
Si cea deasemenea rezultata in urma pensionarii.
Intrebati la Casa de Asigurari de Sanatate daca se cumuleaza stagiul de cotizare ...

Alte discuții în legătură

Concediu medical feb. 2018 sorinasoare2004 sorinasoare2004 Buna ziua. Avem un angajat ca s-a angajat in data de 29.11.2017 si in luna februarie 2018 este internat in spital . Imi puteti spune, va rog frumos daca are ... (vezi toată discuția)
Poate tatal meu sa beneficieze de pensie de invaliditate? anam148 anam148 Buna ziua! Va scriu in sperant obtinerii unei clarificari. Tatal meu, in varsta de 58 ani (data nasterii 29 mai 1954) a suferit in anul 1999 ( 6 august) ... (vezi toată discuția)
Cum influenteaza concediul medical vechimea in munca? OctavianDinu OctavianDinu Va rog sa-mi raspundeti cum influienteaza concediul medical vechimea in munca ? Am aproape 35 de ani vechime in munca, am avut concedii medicale in perioada ... (vezi toată discuția)