Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dreptul muncii

Buna ziua. Numele meu este Daniel BORZA si va rog sa ma ajutati intr-o problema. Sunt pensionar militar din 09.2017. Dupa o scurta perioada m-am angajat la o firma privata 10.12.2017-20.02.2019. Ulterior 02.03-22.12. 2019 am fost angajat in Kuwait fara a plati taxe statului roman. La data de 04.02.2020 m-am angajat la aceeasi firma din Romania. In perioada urmatoare trebuie sa ma internez in spital apoi probabil voi avea concediu medical. Intrebarea este daca perioada spitalizarii si a concediului medical vor fi platite in conditiile in care am 3 saptamani de la angajare. Reamintesc sunt pensionar militar. Va multumesc
Daniel1971, utilizator
Concediul medical nu poate fi platit , intrucat nu indepliniti conditia stagiului minim de cotizare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Asta insemnand ca nici perioada spitalizarii. Stagiul ar fi minim 6 luni, cred. Oricum va multumesc.
In spital, va puteti interna ca aveti calitatea de asigurat de la data angajarii ...
Si cea deasemenea rezultata in urma pensionarii.
Intrebati la Casa de Asigurari de Sanatate daca se cumuleaza stagiul de cotizare ...