Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Retragere din drepturile parentale
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Retragere din drepturile parentale

In urma divortului, am stabilit de comun acord custodia comuna asupra minorului, cu resedinta la mama.
Tatal are obligatia platii unei pensii de intretinere stabilite la nivelul unui salar minim.
Insa, nu a platit aceasta pensie de intretinere de mai bine de jumatate de an.
INTREBARE:
Procesul penal intentat pentru parasire de domiciliu ar putea avea ca urmare retragerea tatalui din dreptul parental?
Adica, mai pe romaneste :daca tot nu platesti, macar nu ma incurca.. trebuie sa tot cer voie pentru iesiri din tara, unuia care nu are grija minima de copil???
Pentru neplata pensiei aveti la dispozitie executarea silita, precum si plangerea penala pt infractiunea de abandon de familie.

Pt a iesi din tara, aveti la dispozitie actiunea in suplinirea consimtamantului tatalui.

Parasirea dimiciliului conjugal nu are nicio legatura cu drepturile si obligatiile parintesti.
Incercati sa distingeti intre relatia maritala si relatia parinteasca tata-copil, caci sunt distincte si nu decurg una din cealalta.

In functie de delasarea tatalui si neparticiparea alaturi de copil in viata acestuia si in sustinerea procesului de crestere si educatie se poate oricand solicita o noua hotarare judecatoareasca care sa schimbe modul de exercitare a autoritatii parintesti.
Plangerea penala pentru parasire de domiciliu se va clasa pentru ca aceasta infractiune nu este prevazuta in Codul Penal.
Daca tatal nu a achitat pensia alimentara cel putin 3 luni consecutive, din rea-credinta, atunci puteti formula plangere penala pentru abandon de familie insa totodata trebuie sa va adresati si executorului judecatoresc pentru a-i pune tatalui poprire pe veniturile salariale, urmand ca in acest din urma caz sa va primiti regulat pensia copiilor.
Daca tala refuza sa va dea acordul pentru iesirea din tara cu copilul, in vacante, atunci va puteti adresa instantei de judecata cu o actiune prin care sa solicitati suplinirea acordului sau strict pentru acea vacanta, pentru un an de zile sau 3 ani de zile ( in extrem de rare cazuri). Acesta o sa fie obligat sa va restituie si cheltuielile pe care le faceti cu avocatul pentru acel proces.
Ulterior, in urma unor asemenea cereri in instanta, puteteti sa dovediti reaua lui credinta, in viitor, pentru interesul superior al copilului si sa solicitati ca dvs sa exercitati in mod exclusiv autoritatea parinteasca asupa acestuia.
Asa cat ai pocni din degete nu se poate! Este nevoie de rabdare si determinare.
Ar fi indicat sa mergeti la o consultanta juridica la un avocat, de pe forum sau recomandat,pentru a expune pe larg situatia, deoarece de multe ori se intampla ca in istoricul relatiei cu tatal sa se regaseasca mai multe intamplari relevante pentru acest gen de proces dar pe care justitiabilii omit sa le relateze sau le considera fara importanta.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Despre delasarea tatalui era vorba, nu de relatiile maritale - care, am precizat la inceput, s-au incheiat amiabil.
Multumesc

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Pentru neplata pensiei aveti la dispozitie executarea silita, precum si plangerea penala pt infractiunea de abandon de familie.

Pt a iesi din tara, aveti la dispozitie actiunea in suplinirea consimtamantului tatalui.

Parasirea dimiciliului conjugal nu are nicio legatura cu drepturile si obligatiile parintesti.
Incercati sa distingeti intre relatia maritala si relatia parinteasca tata-copil, caci sunt distincte si nu decurg una din cealalta.

In functie de delasarea tatalui si neparticiparea alaturi de copil in viata acestuia si in sustinerea procesului de crestere si educatie se poate oricand solicita o noua hotarare judecatoareasca care sa schimbe modul de exercitare a autoritatii parintesti.

M-am exprimat gresit - nu era vorba de plecare de acasa ci de.. neplata pensiei de intretinere

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Pentru neplata pensiei aveti la dispozitie executarea silita, precum si plangerea penala pt infractiunea de abandon de familie.

Pt a iesi din tara, aveti la dispozitie actiunea in suplinirea consimtamantului tatalui.

Parasirea dimiciliului conjugal nu are nicio legatura cu drepturile si obligatiile parintesti.
Incercati sa distingeti intre relatia maritala si relatia parinteasca tata-copil, caci sunt distincte si nu decurg una din cealalta.

In functie de delasarea tatalui si neparticiparea alaturi de copil in viata acestuia si in sustinerea procesului de crestere si educatie se poate oricand solicita o noua hotarare judecatoareasca care sa schimbe modul de exercitare a autoritatii parintesti.

Cele precizate de dvs nu-s motive pentru decăderea părintelui nerezident din drepturile părintești.