Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor

Buna ziua.am o casa batraneasca,care a fost a parintilor mei.si nu am acte deloc la ea.am doar o chitanta de mana de vanzare -cumparare pe care au facut o parintii cand au cumparat casa.
Vreau sa fac cadastru si intabulare si am inteles ca inainte trebuie sa fac un certificat de mostenitor.
Intrebarea mea este ,un notar ma poate ajuta,sau trebuie musai un avocat si actionat in instanta?
Multumesc
bassmafya17, utilizator
Buna ziua, este strict necesar sa mergeti pe cale judecatoreasca! Legea nu va impune angajarea unui avocat dar va recomand sa nu incercati sa va reprezentati singur!

bassmafya17 a scris:

Buna ziua.am o casa batraneasca,care a fost a parintilor mei.si nu am acte deloc la ea.am doar o chitanta de mana de vanzare -cumparare pe care au facut o parintii cand au cumparat casa.
Vreau sa fac cadastru si intabulare si am inteles ca inainte trebuie sa fac un certificat de mostenitor.
Intrebarea mea este ,un notar ma poate ajuta,sau trebuie musai un avocat si actionat in instanta?
Multumesc

Trebuie sa dezbateti succesiunea dupa parintii dvs. Procedura succesorala se finalizeaza cu eliberarea certificatului de mostenitor.
Ca regula, succesiunile se dezbat la notar si prin exceptie daca exista divergente intre mostenitori, pe cale judecatoreasca.
Daca nu are acte, titlul de proprietate..., pentru casa si terenul aferent ce succesiune sa dezbata doar in baza unei chitante de mana?

Cred ca ajuta mai mult o actiune de uzucapiune...
Daca vorbim despre o zona care nu a fost cooperativizata, succesiunea se poate dezbate in baza Protocolului de colaborare intre Agentia Nationala de Cadastru si Uniunea Notarilor, care prevede ca in cazul in care defunctul nu detine un titlu justificativ al dreptului de proprietate, succesiunea se poate dezbate in baza certificatului pentru atestarea ca defunctul este cunoscut ca proprietar (Anexa1) si a procesului verbal de identificare a imobilului (Anexa 2), eliberate de Primarie.
Nu sunt si alte persoane cu drept de mostenitor,sunt doar eu singur,nu am frati.
Ma poate ajuta de la primarie-cadastru si la notar sau trebuie neaparat in instanta?