avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor

Buna ziua.am o casa batraneasca,care a fost a parintilor mei.si nu am acte deloc la ea.am doar o chitanta de mana de vanzare -cumparare pe care au facut o parintii cand au cumparat casa.
Vreau sa fac cadastru si intabulare si am inteles ca inainte trebuie sa fac un certificat de mostenitor.
Intrebarea mea este ,un notar ma poate ajuta,sau trebuie musai un avocat si actionat in instanta?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 18 Februarie 2020
bassmafya17, utilizator
Cel mai recent răspuns: Alexandrina Mihai , 16:35, 17 Martie 2020
Buna ziua, este strict necesar sa mergeti pe cale judecatoreasca! Legea nu va impune angajarea unui avocat dar va recomand sa nu incercati sa va reprezentati singur!

bassmafya17 a scris:

Buna ziua.am o casa batraneasca,care a fost a parintilor mei.si nu am acte deloc la ea.am doar o chitanta de mana de vanzare -cumparare pe care au facut o parintii cand au cumparat casa.
Vreau sa fac cadastru si intabulare si am inteles ca inainte trebuie sa fac un certificat de mostenitor.
Intrebarea mea este ,un notar ma poate ajuta,sau trebuie musai un avocat si actionat in instanta?
Multumesc

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Trebuie sa dezbateti succesiunea dupa parintii dvs. Procedura succesorala se finalizeaza cu eliberarea certificatului de mostenitor.
Ca regula, succesiunile se dezbat la notar si prin exceptie daca exista divergente intre mostenitori, pe cale judecatoreasca.
Daca nu are acte, titlul de proprietate..., pentru casa si terenul aferent ce succesiune sa dezbata doar in baza unei chitante de mana?

Cred ca ajuta mai mult o actiune de uzucapiune...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca vorbim despre o zona care nu a fost cooperativizata, succesiunea se poate dezbate in baza Protocolului de colaborare intre Agentia Nationala de Cadastru si Uniunea Notarilor, care prevede ca in cazul in care defunctul nu detine un titlu justificativ al dreptului de proprietate, succesiunea se poate dezbate in baza certificatului pentru atestarea ca defunctul este cunoscut ca proprietar (Anexa1) si a procesului verbal de identificare a imobilului (Anexa 2), eliberate de Primarie.
Nu sunt si alte persoane cu drept de mostenitor,sunt doar eu singur,nu am frati.
Ma poate ajuta de la primarie-cadastru si la notar sau trebuie neaparat in instanta?

Alte discuții în legătură

Acte casa bassmafya17 bassmafya17 Buna ziua, Am si eu o problema legata de o mostenire si as avea nevoie de niste sfaturi.Am mostenit o proprietate(casa) de la parintii mei,ei decedand cu mai ... (vezi toată discuția)
Am o întrebare cum trebuie sa procedez suntem 3 frați și avem ... Nico1978 Nico1978 Am o întrebare cum trebuie sa procedez suntem 3 Frați și avem o casa la tara părinții au decedat și a rămas sa plătesc impozitul pe teren și casa ieu ... (vezi toată discuția)
Cum pot reconstitui acte de proprietate pentru cladire si terenul parintilor decedati lumipop lumipop Buna ziua Suntem doi mostenitoti pentru o cladire si un teren , mostenire de la parinti, pentru care nu avem acte. Mentionez faptul ca a fost platit impozitul ... (vezi toată discuția)