avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retur mediashop
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retur mediashop

Buna ziua,am si eu o problema si nu stiu cum o pot rezolva deoarece cand am facut returul la un produs de la mediashop am pus in colet si contractul vanzare-cumpărare,nu mai am decat chitanța de la posta de cand am pus coletul. M-am uitat pe site-ul anpc pentru reclamații dar scrie ca trebuie sa arat dovada cumpărări, nici pe email nu am nimic deoarece comanda sa facut prin telefon. Mai sunt câteva zile și se împlinește o lună și tot nu mia returnat bani. Am tot sunat si spune sa asteptam ca o sa ni puna in cont. Coletul sa pus cu confirmare de primire dar nu am primit nimic.
Cel mai recent răspuns: Gicu b , utilizator 08:38, 25 Februarie 2020
Buna seara,
Plata cum a fost efectuată: plata ramburs / prin virament bancar?
Ultima modificare: Joi, 20 Februarie 2020
Carmen Matei, Avocat
eu m-as ingrijora mai intai in legatura cu neprimirea recipisei de la confirmarea de primire si as vorbi cu firma de curierat. abia dupa aceea as incepe sa intreb de returnarea pretului ati folosit curierul indicat de ei?

Buna ziua,prin posta mi sa spus sa trimit coletul,între timp am gasit si factura de cumpărare,am uitat o la mama mea si daca nu a fost la mine am crezut ca am pus o in colet.
Adrian Dimitriu a scris:

eu m-as ingrijora mai intai in legatura cu neprimirea recipisei de la confirmarea de primire si as vorbi cu firma de curierat. abia dupa aceea as incepe sa intreb de returnarea pretului ati folosit curierul indicat de ei?

Buna ziua. Plata a fost ramburs,si ei către mine ar trebui in contul bancar. Între timp am gasit si factura de cumpărare. Am crezut ca am pus o in colet dar era la maică-mea uitată.

av. Carmen Matei a scris:

Buna seara,
Plata cum a fost efectuată: plata ramburs / prin virament bancar?

La posta am fost sa intreb,săptămâna trecută si a inceput sa faca rau doamna de acolo,ca nu e treaba ei ca nu mi sa pus bani in cont,i-am explicat că eu am venit sa intreb de confirmare dacă a venit,si zice pe un ton asa la ,,misto" pai poate sa pierdut pe drum.
Gicu b a scris:


Buna ziua,prin posta mi sa spus sa trimit coletul,între timp am gasit si factura de cumpărare,am uitat o la mama mea si daca nu a fost la mine am crezut ca am pus o in colet.
Adrian Dimitriu a scris:

eu m-as ingrijora mai intai in legatura cu neprimirea recipisei de la confirmarea de primire si as vorbi cu firma de curierat. abia dupa aceea as incepe sa intreb de returnarea pretului ati folosit curierul indicat de ei?



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neintelegere privind produsul oferit denisa89 denisa89 Am si eu o problema..am postat un anunt pe olx, a sunat cumparatorul,am trimis coletul, toate bune. Problema apare a doua zi dupa ce respectivul ridica coletul ... (vezi toată discuția)
Returnare produse achizitionate on-line deida deida In cazul unui retur de produs achizitionat on-line exista obligatia legala a vanzatorului sa achite pe loc prin ramburs contravaloarea produsului returnat fara ... (vezi toată discuția)
Colet neridicat John07 John07 Ma poate ajuta cineva cu un sfat, Am pus un colet cu plata ramburs plus transport la destinatie coletul nu a fost ridicat si curieratul mi-a returnat coletul, ... (vezi toată discuția)