Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli deductibile PFA- legea 571/2003 actualizata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli deductibile PFA- legea 571/2003 actualizata

Care sunt cheltuielile deductibile fiscal in cazul unei PFA
Art. 48 Codul fiscal
(4)Conditiile generale pe care trebuie sa le îndeplineasca cheltuielile aferente veniturilor, pentru a putea fi deduse, sunt:
a)sa fie efectuate în cadrul activitatilor desfasurate în scopul realizarii venitului, justificate prin documente;
b)sa fie cuprinse în cheltuielile exercitiului financiar al anului în cursul caruia au fost platite;
c)sa respecte regulile privind amortizarea, prevazute în titlul II, dupa caz;
d)cheltuielile cu primele de asigurare sa fie efectuate pentru:
1.active corporale sau necorporale din patrimoniul afacerii;
2.activele ce servesc ca garantie bancara pentru creditele utilizate în desfasurarea activitatii pentru care este autorizat contribuabilul;
3.prime de asigurare pentru asigurarea de risc profesional;
4.persoane care obtin venituri din salarii, potrivit prevederilor capitolului III din prezentul titlu, cu conditia impozitarii sumei reprezentând prima de asigurare, la beneficiarul acesteia, la momentul platii de catre suportator.
(5)Urmatoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
a)cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum şi pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita unei cote de 5% din baza de calcul determinată conform alin. (6);
b)cheltuielile de protocol, în limita unei cote de 2% din baza de calcul determinata conform alin.(6);
c)suma cheltuielilor cu indemnizaţia plătită pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;
d)cheltuielile sociale, în limita sumei obtinute prin aplicarea unei cote de pâna la 2% la fondul de salarii realizat anual;
e)pierderile privind bunurile perisabile, în limitele prevazute de actele normative în materie;
f)cheltuielile reprezentând tichetele de masa acordate de angajatori, potrivit legii;
f1)cheltuielile reprezentând tichetele de vacanţă acordate de angajatori, potrivit legii;
g)contribuţiile efectuate în numele angajaţilor la fonduri de pensii facultative, în conformitate cu legislaţia în vigoare, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru o persoana
h)prima de asigurare voluntară de sănătate, conform legii, în limita echivalentului în lei a 250 euro anual pentru o persoană;
i)cheltuielile efectuate pentru activitatea independenta, cât si în scopul personal al contribuabilului sau asociatilor sunt deductibile numai pentru partea de cheltuiala care este aferenta activitatii independente;
j)cheltuielile reprezentând contribuţii sociale obligatorii pentru salariaţi şi contribuabili, inclusiv cele pentru asigurarea de accidente de muncă şi boli profesionale, potrivit legii;
k)dobânzi aferente împrumuturilor de la persoane fizice şi juridice, altele decât instituţiile care desfăşoară activitatea de creditare cu titlu profesional, utilizate în desfăşurarea activităţii, pe baza contractului încheiat între părţi, în limita nivelului dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României;
l)cheltuielile efectuate de utilizator, reprezentând chiria - rata de leasing - în cazul contractelor de leasing operational, respectiv cheltuielile cu amortizarea si dobânzile pentru contractele de leasing financiar, stabilite în conformitate cu prevederile privind operatiunile de leasing si societatile de leasing;
m)cotizatii platite la asociatiile profesionale în limita a 2% din baza de calcul determinata conform alin. (6).
n)cheltuielile reprezentând contribuţiile profesionale obligatorii datorate, potrivit legii, organizaţiilor profesionale din care fac parte contribuabilii, în limita a 5% din venitul brut realizat.
~ Conținut șters la cerere ~
Sunt deductibile doar cheltuielile facute in scopul realizarii de venit. De asemenea cele pentru asigurari obligatorii. Nu sunt deductibile nici cheltuielile cu analize sau consultatii medicale, nici cu bicicleta de fitness.
Cheltuielile de protocol sunt deductibile 2% din profitul brut (exclusiv cheltuielile de protocol).

daca imi cumpar o masina pe pfa, nu e deductibil ca cheltuiala

cu amortizarea de rigoare?

( in cazul meu miam luat un scuter - efectiv trebuie sa mai merg si la notariat si sa ajung repede_)
Daca achizitionati un scuter amortizarea acestuia este deductibila in cazul dvs. (PFA).