Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat fiscal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat fiscal

Bună ziua. Am cumparat si eu o mașină second hand din Germania de la un cetățean român care lucrează acolo. Am făcut un contract de vanzare cumpărare luat între mine și el luat de pe internet. Un contract scris în germană cât și in română. Când am ajuns în România și am vrut să mă înregistrez cu masina la primărie mi sa spus că respectivul cetățean are datorii m-ai exact niște amenzi neplătite și că îmi trebuie fiscal de la el. Ce pot să fac în situația de față. Mașina era înmatriculata în Germania pe numele lui si cu adresa lui din Germania și nu a m-ai fost în România de patru ani. Ce mă sfătuiți să fac. Multumesc frumos
Initial incercati sa discutati direct cu vanzatorul solutionarea spetei
Conditionat de interesul dv aveti dreptul fie sa achitati dv debitul in evidenta vanzatorului si se obtine certificatul fiscal,fie sa il obligati in instanta sa depuna certificatul fiscal
Ce fel de document de vanzare cumparare vehicul ati incheiat,cunoscand ca legal nu se pot incheia formalitatile in lipsa certificatului fiscal ?